Volby 2018 – Trocha povolební matematiky

Trocha povolební matematiky – Volby 2018

Píšu tento článek jako poděkování voličům a také jako vysvětlení přátelům, jak malá šance byla se dostat do zastupitelstva.

Předně tedy díky všem, kdo mi věnovali svůj hlas, díky přátelům a díky sousedům v obci Nelahozeves za podporu a projevenou důvěru. Velice si vás cením!

A teď dopadlo to opravdu tak špatně, jak to podle tabulek vypadá? Ale vůbec ne, NAOPAK….

Předem, před ponořením se do statistické matematiky, si řekněme, že každý mně daný hlas je unikátní. Nikdo neměl možnost mi dát ani dva hlasy a ačkoliv se mě sousedé ptali, zda také dostanu devět hlasů, když mi dají křížek, odpovídal jsem nikoliv. Každý jeden člověk měl možnost mi dát jeden hlas a to je na tom to skvělé a unikátní.

a teď ta matematika :)

V naší obci Nelahozeves je 1496 voličů, k volbám se dostavilo 815 voličů a rozdali 6 753 hlasů. Vizte server Volby.cz

Já, jako nezávislý kandidát Josef Mareyi, jsem získal 91 hlasů – to znamená pro 91 voličů jsem byl volitelný a tito voliči poté disponovali ještě 728 hlasy (91×8, jeden použitý a 8 ještě zbývá), které buď uplatnili na jiných kandidátkách nebo je nevyužili.
Nevyužito bylo 582 hlasů – počet vydaných obálek 815, tj. 7335 možných hlasů, ale platných hlasů 6 753. Z toho nelze dopočítat neplatné hlasy.

Už v tuto chvíli se poměrem jedná o velice dobrý výsledek, hlas mi v těchto volbách dalo 11,16 % unikátních voličů.
Tento výsledek otevírá možnosti pro další volby v roce 2022.

Další vyplývající reakce přátel je, zda jsem tedy věděl, že nemám šanci a nechtěl jsem vyhrát. Věděl jsem, že šance je malá, lehce přes 3% a do zastupitelstva jsem chtěl. Ne však za cenu ztráty identity a svých principů. Jak píšu v jiném textu, nejsem příznivcem volebního systému nosičů vody a místo na kandidátce Pro Nelahozeves jsem odmítl. Totiž, v době jejího formování jsem měl již online své myšlenky, také téma nezávislý kandidát, a nechtěl jsem se podílet na formování tohoto uskupení, které teprve přemýšlelo, čím zaujme. To nemyslím špatně, naopak! Chtěl jsem dát prostor člověku, který chce být starostou a k tomu směřoval i skladbu kandidátky. Takový člověk musí mít svou šanci a já se tomu nechtěl podřizovat. Tedy držím palce, nechť je Jakub Brynda starostou jak jen je v jeho silách a pokud mě nové zastupitelstvo vyzve ke spolupráci v rozsahu překrývání se našich témat, rozhodně se vývoje v obci zúčastním.

Moje pozornost nyní nepoleví a po další čtyři roky mě v mnoha tématech rozvoje obce čeká stínování zastupitelstva, které předvedl Miloš Mojžíš v době starostování Petry Urbanové, na které maličko pozapomněl v době starostování Pepy Kebrleho a teď se snad k němu opět vrátí, protože Milošův přehled je daleko nad běžnými úvahami.

Ještě jednou díky všem co šli k volbám a prosím, nepolevujte ani vy svou pozornost, je potřeba aby se obec vyvíjela žádoucím směrem.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..