Voda pro Višňovku

Voda pro sad Višňovka

Protože jsem popisoval schéma vody pro Višňovku pouze příkladem možností a potřeb, je potřeba myšlenku maličko rozvést. Moje první publikovaná zmínka k potřebě vody pro závlahu byla k debatě o zeleni, protože voda nám v sadu chybí již dlouhodobě. Také resort potřebuje okolo dětského hřiště údržbu a pravidelnou zálivku. S výsadbou v okolí potřeba jistoty vody poroste.

V prvé řadě je potřeba domluvit několik parametrů, například jak veliké nádrže s ohledem na roční potřebu, dostatečný průměr odtoku do sadu v případě dlouhodobého přívalového deště…

Nádrž u resortu

Velikost nádrže u resortu a její umístění. K této části se váže nutná filtrace vody před vtokem do nádrže (ropné odlučovače a mechanický filtr na hrubé nečistoty).
K tomu aby voda nestála a zároveň byla snadno dostupná pro ruční zálivku je potřeba úvaha kašny se štěrkopískovou filtrací, případně, a to bych upřednostňoval, ale musí být k dispozici vohodospodářský názor na výpar, kořenová čistička.

Určitě je potřeba se přizpůsobit a venkovní vodní projev musí sloužit i jako napajedlo. Kořenová čistička s otevřenou hladinou je pro takový stav napajedla ideální. Oproti průtočné kašně, kořenová čistička se zónou otevřené vody potřebuje pohyb hladiny, aby nepřitahovala obtížný hmyz.
Pro zálivku v okolí by následně stačilo ponorné čerpadlo a svinovací hadice.

V zimě by nádrž byla plněná pravidelně a při příhodných podmínkách by bylo možné využít nadbytečnou vodu z nádrže na vytvoření ledového kluziště.

Nádrž v sadu Višňovka

Z této nádrže povede (HDPE) trubka k prostoru pod čarodějnicemi a spíše na hraně sadu, ideálně v horní etapě, v zadní části za dětským hřištěm.
Tedy druhá nádrž pro Višňovku by byla umístěna na hraně pod čarodějnicemi a mezníkem sadu a vedlejší skládky. Při alespoň částečné sanaci máme k dispozici prostor pro mnoho kubíků.
Tato lokalita je pod úrovní rezortu a nebude energeticky náročné přečerpávání.
Zde je možné do sadu rozpustit i veliké množství vody a můžeme využít spádu v sadu pro vytvoření kaskádovité mokřadi. Tato mokřaď bude sloužit i hmyzu z motýlí louky (zóna předpokládaných Hořců).
Přebytek z mokřadi je možné drenážovat přes Divokou zónu až do středu sadu.
Pro zálivku v cípu sadu je již vhodnější poháněná závlaha.

V kombinaci s FVE je možné využít denní osvit pro filtraci i přečerpávání.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..