Územní plán obce Nelahozeves

Územní plán obce Nelahozeves

Podle běžného chápání, jde o jeden z nejzávažnějších dokumentů, který určuje co se v obci bude dít a také vytváří čočku pohledu na to co se už stalo…
Jeden z důvodů změny je legalizace stavby skládky Uhy v katastru Nelahozevsi. Další z důvodů byly plány dílčích  výstaveb, což se plánovitě zvrhlo v hustotu zastavění jako ve Šmoulí vesnici. Územní plán měl také řešit požadavky změn vlastníků pozemků v katastru a jednorázově vyřešit žádosti na změny a plány…

Když jsme se nastěhovali, na našem pozemku, na spodní části byla skládka. Historické zatížení z části původním vlastníkem, čemuž odpovídaly skleněné flakónky a lahvičky jenž se dnes horko těžko najdou v nabídce sklářů. Také mnoho skla z rozbitých okenních tabulí, plechovky, plasty, hliníkové kabely s opletem, … prostě  bordel a klasický komunální odpad s vlivem zubu času a mnohý z doby ještě nedávné, kdy už tu původní vlastník nebydlel.
Díky sousedům pod námi, kteří si stavěli dům a mnoho tohoto odpadu zahrnuli do svých kontejnerů, a intenzivnímu recyklu odpadu, se ze skládky stal budovaný zelený pruh, kterému říkáme Rokle a pod ní malý sad.
Vždy toto území byla Neplodná půda, nyní v novém plánu je to zahrada a  součást pásu zeleně v obci. Tedy ve všech směrech žádoucí rozvoj a pozitivní změna. Ale vypadá to, že z mnoha dotčených změnami v územním plánu patříme do skupiny mála spokojených…

Jak to všechno bylo, od stanoviska OsN ke skládce a potřebné změny v územním plánu pro legalizaci skládky, jak probíhalo výběrové řízení pro nového Architekta plánu, návrhy, schvalování… se můžete dočíst na portálu Nela.cz a nepůjde o nové informace! Totiž nové informace k územnímu plánu nejsou.

Na obecních stránkách a veřejných zdrojích, lze najít větu od Pepy Kebrleho, že se vše dobře vyvíjí a připravuje se poslední úprava ke schvalovacímu procesu (to bylo někdy v listopadu 2017 na zastupitelstvu, sázím z hlavy).
Tato „poslední“ úprava se asi zdařila, protože obec Nelahozeves přistoupila ke schvalovacímu procesu možností podání připomínek v závěru roku 2017 přes Vánoční svátky a Silvestra. Už jen jako provokace dotčeným, byl prodloužen termín pro podání připomínek z důvodů svátků… Tedy dotčení místo klidných svátků sepisovali připomínky a jak chápu, mnozí (a ani já) nerozumí PROČ místo vypořádání starých křivd a připomínek, vznikají nové nesrovnalosti a místy až systémové hlouposti, které od prvního pohledu brání přijetí takového pamfletu jako Územní plán.

Proč si dovolím takový až expresivní výraz?  No totiž bez domluvy někomu na pozemku nakreslit jeden až dva domy, převést část zahrady na cestu definovanou jako potřebnou k rozvoji dalšího zastavěného území, pásy nutné zeleně ve vnitroobci jako další možnosti zastavěného území… no někteří při sběru podpisu mluví až o znárodňovacích manýrech obce. Samozřejmě je potřeba trochu odstup od emocí dotčených aby bylo možné  vyjádřit souvislosti, ale kdo z nás by zůstal v klidu…

Takže máme „nový Územní plán“, který není schválený a brzy nebude. A pokud bude, čekají nás soudní spory s obcí a minimálně sady kompenzací. Toto rozhodně nelze nazvat jako systémovou změnu a hledal jsem alespoň nějaký důvod v kategorii to není možné, tedy hranice, kde již někteří nemají odvahu hledat pro možné nařčení z konspirací… Totiž kdyby obec tak hladce nepovolila stavbu linky na zpracování strusky a tuhých odpadů ze spalovny (teplárna Mělník), kdyby nepovolila s předstihem desetiletý plán vlastníka skládky UHY, který nám slibuje ještě větší kopec a tak ještě viditelnější dominantu na obzoru, která již nyní zastiňuje velikostí Říp, mohlo by se říct, že jde o osobní odboj starosty proti skládce. Jenže tak to není. Stav neschváleného územního plánu a konflikty z něj vyplývající jsou stavem arogance moci (nikoliv odkladu rozvoje skládky)… Můj názor vyplývá z informací desítky postižených, kteří mi svůj pohled sdělili při sběru podpisů pro podporu kandidatury. Věřte, je to stav neuvěřitelný.

Musel jsem si představit, co bych musel udělat já, kdyby mi třeba územní plán na spodní zahradě vytyčil stavbu, nebo přes Rokli vedl cestu napříč mým pozemkem, aby soused, který projevil přání stavět, ale nemá zákonem definovaný přístup, mohl plnit zjevný plán rozvoje postavený pouze na počtu obyvatel. Totiž se sociálním zázemím a stavbami pro rozvoj komunity v obci se v plánu nepočítá.
No co bych dělal… snažil bych se, aby autor takového plánu, a také každý jeho obhájce, měl alespoň tak těžké spaní, jako ten kdo se oprávněně bojí o svůj majetek a musí se připravovat na řešení soudní cestou.

Obecní stránka k Územnímu plánu – https://nelahozeves.cz/novy-uzemni-plan/

Ten kdo převezme koordinaci nad územním plánem po starostovi, potřebuje vytvořit konzultační tým pro vypořádání připomínek. Pro obec naší velikosti a rozsahu změn, počítám minimálně pět lidí ideálně ze zainteresovaných oborů. Potřebujeme mezi nimi stavitele, technology,… Malý tým, který poslouží jako spojnice mezi občany a potřebami obce. Pro jednoho člověka je to práce nad míru a není ku podivu, že toto téma u nás v obci zmáknuté není.

Minimální složení týmu pro vypořádání připomínek k ÚP
Minimální složení týmu pro vypořádání připomínek k ÚP

 


Mělník je historicky plánovaná křižovatka produktovodů a teplárna dodává teplo i části Prahy. Lze předpokládat, že i přes odpor vůči spalovně a nedostatečné EIA dokumentaci ČEZu, bude spalovna (nebo podobný provoz) vystavěna.

https://www.mzp.cz/C1257458002F0DC7/cz/plan_odpadoveho_hospodarstvi_stradoceksy_kraj/$FILE/OODP-Central_Bohemia_Region_Analytical_Part_CZ-20160407.pdf

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..