Sterilita návrhu – proč

Obecní plán výsadby zeleně a dodělání hornoresortního hřiště (doplnění prvků hřiště, výsadba pásu zeleně…) na parcele 195/351 o výměře 15 465 metrů čtverečních v dodané podobě je spíše úrovní hrubého návrhu za pomoci generátoru krajin s využitím knihovny prvků v zástavbě. Opravdu je to koncept se zónováním a nic víc.

Kdybychom se orientačně drželi návrhu a výsadby solitérních stromů, jejichž koruna je naznačena v návrhu a působí tak více zeleně než je to ve skutečnosti, než vyroste koruna uplyne mnoho času. Solitérní značí, že další skupiny dřevin jsou velice omezeny a tak zůstane spíše u pocitu zeleně (a vysejření s úklidem listí). Útěchou buď, že v rámci dotace je i dočasná správa zeleně.

Ač se jedná o zdánlivě veliký prostor, zkusme ho rozdělit na pět částí cca po 3000 m2 tak, abychom mohli snadno oddělit stávající hřiště a porovnat navrhovaná pásma.
To také znamená, že návrh rozšíření hřiště u pozemku 200/2 je hřišťátko a počet atrakcí s bezpečnostním prostorem je opět velmi malé rozšíření.

Další část je rozkvetlá louka a rozkvetlý les. Sorry jako, ale to je možná pocit pro měšťáka od velikého monitoru… jako jasný, klíšťata tam budou, ale rozkvetlý les a rozkvetlá louka na pruhu cca 15m (prý 20m) šířky, kde je v plánu ještě cesta a další prvky? Ach jo…ačkoliv zde je vhodná otázka, kolik stromů je potřeba pro dotační titul výsadba rozkvetlého lesa.

Pokud chceme udělat radost dětem, potřebujeme zákoutí a křovíčka. Atrakci na každém rohu, cvičební prvky pro všechny a neprůhledné, max. poloprůhledné, hlavně mnohodruhové bariéry pocitově rozdělující prostor na mnohem větší. Místo „louky“ mít paloučky, na které máte chuť si sednout bez pocitu opuštění vyznačené stezky.
Ne takový počet solitéru, ale věřím, že bychom na ně dostali slevu. Vzrostlých parkových dřevin je nadbytek a 15k m2 park s polovinou solitérů je velice slušná zakázka.

Samozřejmé je, že vše musí krapet povyrůst, ale příklad stávajícího rádoby zeleného plotu okolo dětského hřiště, za nímž je prudký svah a silnice, mě děsí, co by mohlo na realizaci projektu ozelenění stačit…

Zbytek prostoru dál od resortu je mnohem lépe zpracován Višňovkáři a v druhém návrhu není myšlenka navíc, o kterou se lze opřít.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..