Sauna a bazén s recyklovanou vodou

Sauna a bazén s recyklovanou vodou

Tato položka v seznamu je pravděpodobně ta nejpichlavější a přesto je pouze vedlejším produktem nutných potřeb.

Spočítáme-li dostupné prostory v okolí s cílem určité úrovně zazelenění, je to plocha až 30 000 metrů čtverečních v nejbližším okolí. Prostor plánované výsadby a v tom zeleň mezi domy, již vysazené stromy atd. 30 tisíc m2 jako stávající kapacita možností pro Resort-Lešany.

Pro prostory zahrad, skleníku, výsadbové školky je potřeba voda neustále a je nutné jí mít dostatečnou rezervu na pokrytí suchých měsíců. S rezervou na zajištění i vnější expozice zeleně a několik let i pro novou výsadbu, a sem tam i na pomoc vzrostlým stromům v boji s nepřízní počasí.

Běžný zahrádkář si drží kubík. Tedy 1 000 litrů v prostoru metr krát metr a metr na výšku. Běžná nádrž k zakopání je v objemu 3 tisíce litrů a přes suché měsíce je to jen tak tak. Na údržbu zahrady, záhonů, okrasného trávníku, je to na hranici a mnohdy začíná šamanské zaklínání dešťů.
Se studnou, jako primárním zdrojem vody, je to něco jiného. Spoléhat na tři tisíce litrů a déšť, je na větší zahradě hazard a tak kromě nádrže pod zemí, jsou pod okapy opět sudy a další suchosezónní nádrže navíc.

Pro potřeby celého našeho provozu tak je potřeba zásoba kolem 15 tisíc litrů vody pro užitkové použití.
Při úvaze nad rekonstrukcí cesty mezi Horním resortem a sadem Višňovka, lze také započítat přívod užitkové vody k údržbě zeleně až na hranici horního resortu. Směrem obráceně, od resortu, lze započítat odvod dešťové vody směrem k sadu vytvořením žlabu pro štěrkové vsakovací koryto o délce >50 metrů se sběrnou drenáží vody k pročištění a zbavit se tak přívalové vody pravidelně trápící staré Lešany.

Rozdíl mezi patnácti a dvaceti kubíky je už jen malý rozdíl rezervy pro případ opravdového sucha nebo potřeby rychlého vydání v případě požáru v okolí.

Dvacet metrů kubických užitkové vody

20 m3 užitkové vody pro potřeby zeleně. Jako plastová nádrž určená pod zem je to moc velké číslo. Jako vnější hasičská nádrž zase málo. V užití návrhu stavby jde o otevřený stupňovitý bazén, kdy počet schodů k vodě je podle stavu hladiny rezervní vody. Ve stojatých nádržích dochází k usazování sedimentu, proto tato bazénová voda je neustále filtrována na úroveň biologické kvality recyklované bazénové vody.
Užití pro sad, parkovou zeleň, vnější zahrady a kašny…

K tomuto je 5 tisíc litrů vody pro přímé užití čištěné na kvalitu užitné vody pro sprchy a provoz stavby v užitkovém rozvodu.
Vnitřní expozice zeleně, skleníky…

Dvě filtrační úrovně kvality, dlouhodobý a krátkodobý zásobník vody. Jeden organizován jako malý stupňovitý bazén, druhý jako vestavěný zásobník v základech stavby.

Umístění v základech stavby je vhodné pro snížení teploty vody a celoroční teplotní stabilitu.

A když už máte tak krásný užitkový bazének, nemít kabinku sauny je mrháním možností!

Dvě malé kabiny pro 3 a 5 lidí, s oddělitelnou přepážkou pro spojení prostor.

Vodní rezervoár využívaný pro potřeby sauny
Vodní rezervoár využívaný pro potřeby sauny

Základní výhřev sauny není z nuly, může to být pouze dohřev z maxima dosaženého jednotkou SOV.
Podlaha, stěny a akumulační blok sauny obsahují vytápěný rozvod, tak aby jednotka SOV snadno vyhřála prostor saunování. Jednotku SOV lze navíc odklonit pro krátkodobé potřeby sauny a nahřát vyšší teplotu na úkor ostatních prostor stavby. Ty jsou také vyhřívány systémem podlahového vytápení a tak setrvačností akumulace tepla přejdou i častější saunování.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..