Rodičové pojďte ven

Rodičové pojďte ven – aktivní stezka v Lešanech

Pojďme si připravit aktivní zóny usnadňující výchovu našich dětí a dorostu. Samozřejmě s aktivitami pro rodiče. V článku Co je naše jsem zmiňoval aktuální stav atrakcí pro děti, kde nejnověji budované je hřiště nahoře na kopci v Horním resortu, pěkné a přitažlivé je ve starých Lešanech a dole, v Dolním resortu, je hřišťátko také. Z pohledu dostupnosti je z centra Nelahozevsi  dostupné to dole, procházkou to u nás, ale to nahoře je už daleko a s dostatečným převýšením…
Cílená příprava stezky pro seznámení se a spojení tří částí Lešan v jeden myslící celek.
Ne ti horní, ti původní, ti přistěhovavší, ti ze zdola… Jsme z Lešan. A to že nám to takto v hlavách zatím nefunguje, neznamená, že nás děti v socializaci nepředběhnou, takže pojďme jim (si) to usnadnit.

Začněme úvahou u horního hřiště. Jde o krásný a rozlehlý prostor, který postupem času zaroste v příjemné zákoutí. Je atraktivní, i přestože je na počet atrakcí malé a věčně obsazené :) Patří mezi oblíbené cíle putování s naší ratolestí. Od kapličky je to kousek s převýšením.
Již na debatě o zeleni v obci padlo několik podnětů na rozšíření atrakcí a také na jejich rozpuštění na přilehlou louku. V návrzích padlo například hřiště pro Pétanque, doplnění workout prvků. Tímto bychom se z pohledu Horního resortu posunuli blíže k prostoru pálení čarodějnic a na dohled sadu Višňovka.

Prostor čarodějnic je další takový kout pro pravidelnější setkávání a vytvoření minimalistického zázemí. Sezení, ohniště, odpadkový koš, časem gril, a také je možné připravit další prvky pro děti a sportovce. Například zóna doběhu a protahovací prvky.

Z tohoto prostoru od čarodějnic je kousek k Jánu s lavičkou a do sadu Višňovka, kde je nyní kuličkoviště. Kládová houpačka, co si vytvořily samy děti. Dětský dům, kruhové ohniště a mnoho dalšího prostoru k využití pro atrakce. Především odkrytý prostor původního hřiště vzpomínaném našimi Staršími. Zde vzniká prostorná slza s možnostmi pro lanovou stezku, překážkovou dráhu, slackline, a další možnosti zábavy. Také se zde v sadu nabízí rozsáhlý prostor pro venkovní posilovací prvky.

Ze sadu se po žluté můžeme dostat až k dolní části Lešan, ale mezi tím je prostor hřiště „u oveček“, také často navštěvovaný nejen naší ratolestí. Zde se děti setkávaly už od batolat :)
Mohlo by jít o parcelu 179/14.

…a odsud je to na dolní hřiště už opravdu kousek…

Tímto náznakem možností chci také upozornit na skupiny rodičů s dětmi, kteří potřebují své ratolesti utahat, zabavit a sami v takovém součtu možností mít možnost si najít svůj čas, přidat se k hrátkám, zacvičit si… a potkávat další rodiče, další děti, další sportovce…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..