Podpora střešních instalací fotovoltaických elektráren

Podpora střešních instalací fotovoltaických elektráren

V úvodu do toho co nás čeká z pohledu aktuální dohody v Evropské unii ohledně výroby energie a úspor ve výdajích zmiňuji nejčastěji FVE jako ideální technologii na střechy domů. Technologií vhodných podpory a pozornosti je samozřejmě více a učitě se k nim postupně dostanu také.
Jde o podstatu principu, že když mám elektrickou energii, mám vše potřebné pro přežití. Když je energie dostatek samozřejmě…

Fotovoltaika je nestálý zdroj proč ho podporovat?

V naší republice jsme podlehli klamu, že fotovoltaika vyrábí málo a elektrickou energii nelze skladovat, případně draho. Je to pravda i záměrná lež. Jde o úhel pohledu… Když budu chtít fotovoltaikou (při instalaci v ČR) napájet malé město v celé jeho denní spotřebě, je to jako napájet hutě, a celá kapacita instalace solárních ploch v ČR by se takto přepočtem vykrytí velice rychle vyčerpala. Něco je tedy špatně. Zjevně. Chyba (a já se pořád nemohu zbavit pocitu záměrnosti) je v úvaze, že toto je účel fotovoltaiky.
Při nasazení FVE platí, že čím cílenější je instalace, tím efektivněji je využita a pokrývá značné výdaje na energie.

Nejvyšší stupeň efektivity využití FVE, a tedy i vhodná investice z pohledu státu, je instalace na vhodných střechách domů rodin s malými dětmi.

Čas pro potřebné přizpůsobení se je vhodné volit dříve než když je doma moře jiných starostí, ale na mateřské dovolené je to využití kapacit technologie stoprocentní. Přizpůsobit se zde, však neznamená omezovat se. Jde o drobnou korekci návyků, řekněme naučit se žít s ohledem na slunce, tak aby úspory byly co možná nejvyšší. Pro srovnání mnoho z nás investuje do řidičského kurzu úsporné jízdy, slunce vnímáme mnohem cíleněji a více instinktivně.
Rodina s dětmi také proto, že to je NUTNÁ oblast investice státu. Pro zajištění energetických potřeb takové domácnosti stačí opravdu malá střešní instalace. Stávající hranice malé instalace je do 10kW a je optimální. Prostě je nutné počítat s faktem, že když slunce nesvítí, nespořím a použitím spotřebičů zvyšuji náklady. Ve chvíli kdy můžete mít energii takřka bezplatně je to spíše hra. V temných měsících zimy však ani FVE 10kW nestačí pro plné pokrytí potřeb domu, ale vyrobí dost na běžný provoz a dále je nutná záloha centrálním zdrojem energie. Nikoliv však záloha 24/7 po celých 365 dní jak se nám pocitově tvrdí.

Dnes máme oproti úvaze z roku 2011 nadějná řešení bateriových systémů vhodných jako doplněk střešních elektráren a také technologie je opět o krok jinde. Zde nutno uvést, že technologie solárních panelů mnoho let prakticky nepokročila. Stále vyrábí stejně a panely s větším udávaným výkonem Wp jsou krapet větší. Elektronika a zařízení okolo pokročilo velice. Z průměrné hranice účinnosti 85%, jsme takřka na hranici možností a prvky mají běžnou 97% účinnost. Panely se vyrábějí levněji a efektivněji, to je tak jediné co se vážně stalo. Dál je to záplava nápadů od střešních tašek, okenních tabulí, nástřiků až po využijí jiné atomární skladby a tak práci v jiném rozsahu světelného spektra. Tašky, ty se dá ještě říct že jedou, další výkřiky jsou prozatím jen naděje, že něco bude. Ačkoliv, o okenních tabulích se již mluví častěji a to je technologie efektivní i do měst a citlivých oblastí instalace, kde jsou střešní panely nevkusné.

Zálohou takového systému decentralizace výroby elektřiny může být (musí být!) systémy v rukách samosprávních celků. Tedy solární výroba na střechách a jiný, kombinovaný zdroj energe, v majetku obce(, obcí či kraje). Přes den energii systému obce odebírá škola/úřad/…, v mimo čas další odběratelé. Pokud vás teď napadlo, že se dostáváme do nutné veliké instalace pro běh domácností v obci, pokud by celá měla běžet na takový systém. Máte pravdu, úvaha o soběstačnosti více než jen několika vhodných jednotlivých obcí je se stávající technologií na hranici představivosti a bláznivé investice. Zůstaňme u střech a podpořme nápady větších instalací, kde je záměr držet se systému úspor.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..