Podpora střešních instalací fotovoltaických elektráren, protože průmysl

Podpora střešních instalací fotovoltaických elektráren, protože průmysl…

V předchozí úvaze o státní podpoře výhradně pro střešní instalace, jsem popisoval nutné využití podpory OZE pro občanské a obecní projekty. V úvaze zůstaňme ještě u solárně osázených střech rodinných i panelových domů a sveďme tuto nutnost podpory na vzrůstající energetickou nenažranost průmyslu. Berme v potaz nejen náš průmysl, ale jeho obecnou formu projevu platnou všude na světě.

Když do Google vyhledávání zadáme klíčová slova podíl domácností na spotřebě elektrické energie, snadno zjistíme, že elektrická energie je již zásadním prvkem potřeby, bez něhož je náš životní komfort na hranici neslučitelnosti s podmínkami k přežití.
Slovní rovnicí lze nevyhnutelně konstatovat, že bez elektrické energie nám jde o život a čím více jí máme k dispozici, tím stoupá výčet možností vylepšení životního komfortu. Čemu se tedy bráníme?

Zákon padajícího … pro investičního opatření…

Stát poskytuje dotaci na projekty OZE => výhradně pro občanské a obecní/městské projekty => vygenerovaný přebytek energie jako odvod státu => odprodej do průmyslu jako splátka investice

Jiná cesta totiž znamená, že občanská peněženka nakonec zaplatí veškeré náklady s investicemi spojené a ještě si bude muset energii stále dokola platit… Pozor, zde energie zdarma neznamená bezplatně, tu neslibuje ani nákup na energetické burze.
Jde o nerizikovou investici principu win-win, kde v rodinách zůstane více peněz a dispoziční energie pro životní komfort vs. návratnost investice státu v podobě dispozičního přebytku generovaným „střechami“.

V průmyslu obecně není problém najít zákazníka, rozhodující je cena prodávané energie.

Zpravodajství s klíčovými slovy energetika; energie; a mnoho dalších, která tu nechci všechna klíčovat … ale vedou k cílovým informacím dále popsaného scénáře.

První důležitá meta informace je o stavu naší rozvodné sítě (distribuční sítě). Ta byla již před rokem 1989 naddimenzovaná a jedním ze záměrů bylo rozšíření jaderné elektrárny Temelín. Od té doby byla zásadně zesílena napojená infrastrukturní síť. Dispoziční mapa páteřní sítě je tedy výborná a chybí nám pouze velkokapacitní záložní zdroje v uzlech zvýšených odběrů. V síti máme kapacitní plynové elektrárny i elektrárny raději generující nadbytek, než aby byl nedostatek. Tento fakt produkce nadbytku je často vytýkán technologiím OZE, přitom kompletní naše distribuční síť je uzpůsobena ovládání spotřeby a regulací (v domácnostech HDO – hromadné dálkové ovládání, které přepíná mezi smluvními tarify), která umožnuje citelnější kontrolu v infrastruktuře odběrných míst, ale ony za to mohou spíše MWp solární pláně (způsob nasazení technologie).

Takže aby porcovaná koza přežila a vlk zůstal ve hře, potřebujeme akumulaci a více decentralizace malých zdrojů pro vyvážení FVE střech a lokálních OZE zdrojů. Vlkem ve hře zde myslím skupiny investorů, které využívají podpory státu pro zisk. Odvod na daních pak neodpovídá investicím státu a poskytovaná dotace je pro stát ztrátová. Pouze však pro stát, který tyto své výdaje pokryje občanským vydáním. Takže platíme dvakrát… a nelepší se to… ale zpátky k průmyslovým prognózám…

Státní představa elektromobility je již dnes zastaralá a Elon Musk předvedl, že elektrická energie bude v blízké době potřeba v kolosálních číslech.

Jedna zásadní v řadě mnoha dalších informací je o elektrických tahačích Tesla Semi. (Google search – doporučuji skvělý popis na serveru Hybrid, který je mezi výsledky také a na rozdíl od běžného zpravodajství je věcný a nebulvární)

Budoucnost je v obrovských výdajích energie a tu je někde potřeba posbírat…

Každý tento stroj a podobné plány z dílny firmy Tesla pana Elona Muska ukazuje, že budoucnost je v obrovských výdajích energie a tu je někde potřeba posbírat…  Záměrně je zde slovo posbírat, protože plány zahrnují velkokapacitní dobíjecí síť, jaká v Evropě, ani jinde ve světě, aktuálně není. Ale bude … tato síť je součástí plánované strategie nejen našeho státu a pana Muska … a bude potřeba dobíjet energetické zásobníky v těchto velkokapacitních dobíjecích stanicích.

Když jsem objevil čísla spotřeby tahače Semi a nutného toku pro dobíjení, nepřišla mi tak bulvární uváděná čísla v běžném zpravodajství. Žel valná většina serverů převzala srovnání na nějaký počet amerických domácností bez uvedení dalších čísel.

Tahač Semi náklady pod 6 Kč za kilometr?

Pro české domácnosti je dostupné průměrné číslo spotřeby cca 3,5 MWh na domácnost a rok. Toto číslo průměrným odhadem odpovídá 3x dobití tahače pro dojezd 3×800 km. Takže jeden tahač potřebuje na 3000 kilometrů (část energie si vyrábí sám proto zlehčené zaokrouhlení) stejný objem energie jako je spotřeba jedné průměrné české domácnosti za rok.
Při ceně 5,- Kč za kW (pro domácnost) tedy 3500 kW za 5 korun/kW a stačí to na 3000 kilometrů.
Výsledek je polemicky menší než 6 Kč za kilometr jízdy.

Rozdíl je, že domácnost má tuto energii na rok. Tři tahače ji mají na den a je potřeba celý objem energie dodat na počkání .. a opakovaně každý den na různých místech dojezdu.

První srovnání ve zpravodajství (na hraně bulváru) pootevřelo čelist mnohým, ta spotřeba je pro první představu závratná… ale…

Chvíli po zveřejnění nabídky bylo objednáno nejdříve pár tahačů do firem zvučných jmen (DHL a Wal-Mart) a pak to přišlo jako totální pecka … společnost PepsiCo si objednala 100 kusů těchto tahačů.
Což, opět zjednodušenou matematikou, znamená, že už teď jistě celosvětově stoupne spotřeba pro pokrytí těchto tahačů v poměru 1 česká domácnost na 3 tahače a povolený den dojezdu. Tzn. roční spotřeba 35 domácností pro pokrytí jen těchto již objednaných tahačů a tato potřeba energie je pro každý další den.

Stejně tak automobilová doprava, kde s každým elektrickým autem naroste další pravidelný spotřebič elektrické energie.

Na konci roku 2016 bylo na českých silnicích cca 5,6 milionu aut a počet dlouhodobě roste (Google search). Tyto všechny automobily je plán nahradit (v závislosti na fosilních palivech).

Opravdu neřešme kde se energie vyrobená ze střech domácností bude spotřebovávat… řešme, aby této energie bylo nadbytek a přebytek vyrobily domácnosti pro potřeby průmyslu a nás všech.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..