Podivná matematika úspor z podnikatelského prostředí

Podivná matematika úspor z úst jednatele společnosti Amper Holding a.s.

Doporučuji vám k přečtení článek „Jak ušetřit peníze státu i spotřebitelům ve stávající podpoře OZE, než se pustíme do nové?“ na serveru Enviweb (10.01.2018), který v závěru odkazuje na server Solární novinky CZ.
Tento článek popisuje strategii přístupu win-win, kde na začátku je sice vyplácení zeleného bonusu a přesto následné úspory na všech stranách.

Tento náhled na věc vyplácení zeleného bonusu, přestože by byly odpojované fotovoltaické elektrárny, je recykl názoru z let masivního nasazení OZE kolem roku 2011.

Stát zaplatí, solárník neprodělá, výkupce nepůjde do záporné ceny při prodeji, ČEPS a.s nezíská peníze za využití soustavy a na úplném konci požerného systému je koncový zákazník. Rodiny, které energii využívají pro ohřev vody v domácnosti, jsou regulovány HDO a přesto nebude energie spotřebována. Opět je tu zájem místo regulovat cíleně spotřebu, tak platit a nemít užitek. Na začátku je poplatek solárníkům a na konci je přesto úspora.

Kdo tedy platí státu jeho výdaje na dotace a bonusy?

Článek tak ukazuje na zbytečnou podporu státu směrem k energetické soběstačnosti průmyslu. I přes moderní a taktické poukazy na energetickou burzu, lze na internetu nalézt kritické pohledy na toto téma. Tyto pohledy poukazují rozdíl ceny energie na burze a prodej domácnostem v ČR. Je také s podivem, že jeden pohled hovoří o dlouhodobé ceně energií jako vzrůstající, tak v pohledu druhém hovoří solárníci a podnikatelské prostředí kolem OZE o krátkých a řešitelných časech nadbytku, v hrozbě záporné ceny energie. Tato energie je snadno spotřebovatelná, ale byla by za nechtěně málo a zároveň při běžném způsobu a nízké ceně obsluhy distribuce.

Nakonec chybí už jen další snahy o prohlášení jaderné energie zeleným OZE zdrojem, tak aby EU mohlo dotovat dostavby JE v ČR (Drobilovo jádro).
Doufám, že obé jsou absurdní myšlenky minoucí sluch zákonodárců.

http://www.enviweb.cz/rss/158374

Autor článku, na který pro podivnou matematiku odkazuji, je Jan Palaščák, podnikatel v energetice, zakladatel skupiny Amper Holding a.s. (Goole Search)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..