Pěstební prostory pro realizaci ozelenění obce a celoroční produkci

Pěstební prostory pro realizaci ozelenění obce a celoroční produkci

Pro plánovanou výsadbu a ozelenění obce, se souběžnou výsadbou energetických plodin v okolí skládky, opravu úvozových cest.

Vždy je cesta nákupu vzrostlých dřevin, ale jde o jednoznačně nákladné položky, jejichž užitek je pouze v úspoře několika let a jakéhosi mohutnějšího dojmu, spíše pocitu z výsadby.
Ono když vám někdo zasadí řadu 15 cm proutků o němž tvrdí, že z toho bude živý plot, chce to představitost. Se stromy je to ještě více práce a tlaku nejen na představivost.

Stromy jsou dlouholetou záležitostí a úspora na startu v podobě několika let na pár kusech pro nás nehraje takovou roli.
Ozelenění v našem rozsahu je už tak mnoholetý plán, že bude stačit opravdu pár dojmových vzrostlých stromů a zbytek si můžeme připravit k výsadbě sami.

Tedy prvním potřebným prostorem je dřevinová školka pro nakoupené sazenice, tak aby se mohlo nakoupit prostokořenné dřeviny v nejvýhodnější době nákupu a připravit je pro postupné zasazení v dalších sezónách. Takové dřeviny nelze nechat na pospas srnkám a nečekaným vlivům v okolí sadu a tak jsem obci nabídl spolupráci v nákupu a přípravě sazenic dřevin pro komunitní výsadbu.

Pro začátek našich komunitních prací není potřeba velký počet sazenic, ale chce to být připraven. Při nákupu dřevin až další rok, jsme přišli o jeden rok růstu.
Dřevinová školka by se postupně přesunula do areálu Višňovky, na začátku však sazenicím budeme muset pomoci v bezpečném zázemí.

Další zelenou částí stavby je komunitní skleník, zahrady a interiérová zeleň spojující stavbu s exteriérem Višňovky.
V těchto prostorech je možná celoroční produkce svačiny pro vybudovanou lesní školku a získaných tříd prvního stupně. Pěstované pod dohledem a s péčí rodičů. Nepředstavujte si, prosím, sklizené tuny ovoce a zeleniny. Spíše výchovnou cestu vybraných plodin a využití místa pro kombinovanou výsadbu. Například keřík rajčat a pod ním různé salátové hlavy. Mixy bylinek a jedlých přísad z přírody.
Interiér může být zároveň tropickou zónou a díky stabilní celoroční teplotě vyzkoušet, kromě neustálé produkce bylin, rajčat, i například banány pro malé ochutnání. Tropické Tamarilo, Tomel (Diospyros Kaki) ale i třeba vhodný nízkokmenový roubovanec dalších druhů tropického ovoce může přinést ochutnávku nečekaných plodů, jen díky vhodným podmínkám pro dozrávání.

Cíleně však jde o mít možnost ve skleníku celoročně pracovat. Připravovat sazenice o několik týdnů dříve a získat vlastní ředkvičky či saláty o měsíce s předstihem a mnohem déle.
S vědomím spolupráce se sousedy a našimi ratolestmi.

Ve spojení s plánovanou stavbou by teplota ve skleníku neklesala pod dest stupňů a interiérová teplota v zelené části by z nočních průměrných šestnácti stupňů stoupala až k jednadvaceti.
Díky vytápěným podlahám a zónování příčkami s prostupy je možné rozdělit interiér stavby na několik biotopů s rozdílnými potřebami rostlin a spojit exteriéry s interiérem s minimálními ztrátami tepla.

Pro nejčastěji využívané části prostor, kde kromě denní dispozice světla je vyžadované i dodatečné osvětlení, tedy prostory jako jsou školní třídy, studovna a tomu blízké prostory našich dítek, bude realizace umělého osvětlení vhodného zároveň i k životu rostlin. Tak aby bylo možné celoročně udržet vysokou míru ozelenění interiéru a mít co ochutnat v průběhu celého roku.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..