Obecní intranet – Obsah a možnosti

Obecní intranet – Obsah a možnosti

Obecní intranet je doplněním webových stránek, které samy mají spíše veřejný a povšechně informační charakter. Samozřejmě jsou obecní weby, které jsou velice dynamické a mají k tématu e-government velice blízko.

Obecní intranet tak má sloužit k doplnění informovanosti občanů a díky možnostem neveřejného zobrazení témat má sloužit ke komunikaci Obec<>Občané, Komise<>Občané, Plány a rozvoj obce, … návrhy a podněty občanů, diskuze, ..

V odkazu na wikipedii je zmíněna nerovnost přístupu k internetu a technicky tuto část řeším v části příspěvku Druhou primární vrstvou je intranet obce a WiFi. Potřebný přístup ke stránkám intranetu je možný na celém území obce. Avšak není v možnostech každého tuto možnost využít. Na tuto poměrně malou skupinu nezapomínejme a najdeme další možnosti jak je oslovit.

Intranet má plnit zpravodajskou funkci

Aktuální dění, činnosti spolků, akce v obci a okolí, možnosti v rámci obce. Také má být aktivně plněn výsledky práce komisí v obci a dění kolem. Důležitá jsou dlouhodobá témata, kde je zároveň nutná interakce s občany, například hlasování k tématům, a je možné je řešit online alespoň v krocích přípravy.

Témata v krátkých příkladech

Nový územní plánvyřizuje tým – prezentace postupu na intranetu v části pro územní plán. Zde potřebujeme vidět připomínky a návrhy spojené s ÚP aby bylo možné dříve zasáhnout do nevhodné změny a mohl se ke změně vyjádřit někdo z potřebných oborů. Už jen otevřeným tématem bychom ušetřili rok času.

Investice obce a možné výkupy pozemků v katastru. Spolu s novým územním plánem je potřeba oslovit vlastníky strategicky zajímavých pozemků vhodných k rozvoji obce. Oslovení je nutné pro místy potřebné rozdělení větších parcel v okolí, aby vše mohlo být zaneseno již v novém územním plánu. Také máme kouty, kde se na problémy vlastníků přijde až při realizaci jiných plánů.
Priority a návrhy výkupu již mohou být cíleně řešené s možností hlasování v obci (registrované zařízení/přidělená IP/VPN/…). Informace o průběhu akcí.
Také stávající přehled pozemků a jejich stav může být zpracován v přehledu umožňujícím návrhy na změny využití.

Přitom pro tato témata je podání informace snadné. Převážně postačuje zákres katastrální mapy, vytyčení a popis změn. Typově dotčení (ne jmenný seznam ale typ například přímé sousedství…). Technické informace pro větší plány…
Pár obrázků, stránka souhrnu, podklady a strom debaty k připomínkám. Odpovědná osoba za medializaci a informace k tématu.

Strategický plán obce je již z doby starostky Petry Urbanové a od té doby není ani aktuální. Obsahuje zajímavá témata z diskuze s občany a bylo by vhodné nad některými otevřít diskuzi, protože souvisí také s výkupem pozemků.

Plány oprav a plány rozvoje občanské vybavenosti obce. Obec vlastní několik staveb, víte jaké jsou investiční plány? Budou stavby chátrat? Rekonstrukce… Jeden z plánů se týká stavby hasičárny pod zámkem. V případě intranetu a informační spolupráce s občany bych rovnou odpovědné odkázal na příklad do obce Uhy, kde mají stále dostupný kontejner pro bioodpad a druhý pro ostatní odpad. Dohled a přístup ke kontejnerům zajišťuje kamera a čip na klíčích.

Obec má objektivně informovat o plánech pro vytváření projektové dokumentace. Projektová dokumentace se totiž na obcích vytváří, i přestože jde o projekty bez naděje na realizaci. Některé pro strýčka Příhodu, když se sejde pozemek a v pokladně peníze…a vůle… Znáte to, někdy jde o machrování, ale někdy jsou připomínky lidí z oboru tak potřebné, že pouze někdo z členů zastupitelstva se může stát garantem projektu.   Veřejné/sousedské řešení v době připomínek a návrhů pomáhá předcházet komplikacím a drahým následkům. Opět snazší spolupráce v sousedství při organizaci pomoci starším či potřebným, nebo při předcházení vyšších nákladů pro realizaci.

Plán prací technické čety. Organizační rozvrh prací v obci aby bylo možné včas reagovat vyklizením ulic, navrhnout změny, přidat se v sousedství. Rádi se přidáme k čištění a úpravě pramenů, kácení a mýcení, … a věřím, že každý si rád pohlídá co se děje v sousedství.

Jak na to a kdo za co? Spolu s IT architekty v obci navrhneme potřebnou strukturu a řešení. Ve výsledků může jít o občanskou aktivitu zcela. Většina použitelných řešení je k dispozici také jako Open Source software a práce je v zázemí s nastavením, zprovozněním, oprávněním, zaškolením… a tomu rozumím.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..