Obecní intranet a moderní obec dnešních technologií

Obecní intranet a moderní obec dnešních technologií

Tento příspěvek je o možnostech využití několika technologických vrstev, které souvisí jak s dobou, tak i potřebami naší obce. Klíčová slova jsou obecní intranetová sít a e-government, obecní rozhlas a obecní WiFi síť, obecní osvětlení a solární technologie.
Text není o poskytování internetu zdarma.

Čeho potřebujeme dosáhnout a kroky k takovému stavu

V ideálním světě míru a pohody, s hezkým počasím a sem tam příjemným závlahovým deštěm, bychom nemuseli řešit stav nouze, ale historie v naší obci také ví své o záplavách, přívalových deštích, výpadcích energie, omezení pitné vody, … tematická klasika, kdy je potřeba oslovit co největší počet lidí.

V zastupitelstvu kdysi prošel systém rozesílání SMS, kde stačí registrace uživatele a telefonní číslo a v případě potřeby obce informovat se rozešle SMS (placeno podle počtu SMS a paušál).
Domnívám se, že operátor z obce má oprávnění poslat SMS zprávu do systému a ta se rozešle všem. Tak aby v případě výpadku elektrického proudu, nebo akční potřeby z terénu, bylo možné informovat ostatní. Z mého pohledu jde o sekundární službu a je potřeba efektivnější vnitroobecní systém.

Obecní rozhlas je primární varianta efektivní distribuce informace pouze za cenu elektrické energie. Ve smluvený čas, smluvené vysílání obsahu a v době nutnosti periodické opakování.
Rozhlas nemůže řvát dokola stejné informace, je potřeba periodicky oslovit nové a nepřekřikovat práce při zásahu, například hasičské jednotky. Efektivní, provoz levný, údržba a obsluha snadná.

Druhou primární vrstvou je intranet obce a WiFi

Lze najít několik řešení o nasazení stylem nekonfliktním s komerční sférou a tak se k možnostem kde jak získat data vrátím ke konci příspěvku. Tedy nyní co a jak…

Z části jde o mé volební téma Informace a dění v obci, kdy nelze souhlasit, že by někdo v historii dostál slibům v této oblasti. Pavel  měl dobrý nástup, ale zjevně ho zkrouhla Petra a už se nerozjel. Jak si stojí jím navržený SMS nevím. Pepa měl taky plán a stránky obce se změnily, rozesílá se i týdenní newsletter s novinkami, ale potřebné informace v obci nemáme. To se musí změnit a já jsem k tomu dostatečně postižený grafoman.

Základním pilířem intranetu je vrstva s přístupem do veřejné části práce zastupitelstva a dění v obci

Zvěstník, varování, informace, úřední deska, plány v obci, akce, medializace témat, práce komisí, … běžná témata, co potřebuje každý občan, každý soused a také mnohé z toho turista v obci…

V pohledu datového zatížení je možné vypracovat stav intranetu s minimálním datovým přenosem a může být stálým a tichým zdrojem informací. V případě výpadku elektrické energie je tato síť nezávislá na okolním světě a stačí vyjít s telefonem nebo notebookem na ulici a zjistit potřebné informace na hlavní stránce intranetu (DHCP zajišťuje energeticky jištěné PC na obci, což může být i NB).

Energii Wi-Fi zářičům lze dodat ze solárních lamp. Shodneme se, že je vždy co kde nového osvětlit a temných koutů je dost. Tedy solární LED lampa pouličního osvětlení se senzorickou reakcí, Wi-Fi krabička a v případě většího bateriového jištění i rozhlas. Obecní rozhlas lze také provozovat v IP řešení, ale je energeticky náročnější.

V rámci této WiFi je cílem poskytnout stálý přístup k obecním stránkám, diskuznímu fóru občanů obce, seznamu služeb a možností v obci, a postupně naplnit prvky pro e-government.

Takový Wi-Fi point může oslovovat zařízení v jeho dosahu a poskytovat lokální informace.
Také může oslovit zařízení na výletě v kapsách turistů a poskytnout informace o historii dané části obce. Což se vzhledem k vývoji dnešních technologií může stát až vrstvou rozšířené reality a nabídnout kombinaci obrazové a popisné informace, v možnostech pozorování vývoje na časové ose.

Realizace

V době klidu je realizace snadná a v době nouze je snadná. A víte že i levná? …

V době klidu a míru můžeme využít VPN služby lokálního poskytovatele internetu, který má pokrytou prakticky celou obec.
Pro časy nouze, ať už z důvodu výpadku energie, lokálních omezení, .. lze domluvit s tímto poskytovatelem zahrnutí IP adresy intranetového DHCP serveru na konci cesty, kdy už jiný server není k dispozici. Výpadkový stav by byl jako když se v domácnosti přeruší internetové spojení s vnějším světem, ale WiFi v domácnosti a síť nadále fungují, zde by tento proces nastal v případě nouze na území celé obce. Širší pojetí principu WLAN.

Z investičního pohledu obce bychom řešili podílové zajištění důležitých uzlů v obci pro delší výpadky energie. Doplnili síť WiFi a rozhlasu solárním jištěním přeměnou veřejného osvětlení v mnohem úspornější variantu… a až časem, by byl potřeba server v obci.

Celý rozjezd akce je možné domluvit a rozjet IHNED, včetně potřebného datového hostingu na serveru lokálního poskytovatele.
Je pravděpodobné, že tento poskytovatel nabídne další možnosti obecního rozhlasu technologii s IP, která je nutná v lokalitách kam se nevyplatí tahat „dráty“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..