Obec a zeleň v roce 2018

Obec a zeleň v roce 2018

Někdy se zadaří a díky souhře témat se mi dostal do ruky manuál k tématu Obec a povolování kácení dřevin mimo les (zdroj Vzdělávací centrum Střední Čechy s.r.o. – ing. Jana Zmeškalová). Manuál je kromě faktičnosti pro úředníky i pěkně zpracované čtení, určitě doporučuji k pročtení. Lépe se pak studují zákony v odkazech.

Po prostudování jsem došel k sekci Kompenzace újmy – náhradní výsadba a jednoznačně vyplývající větě:

Obce od 1.1. 2018 mají právo žádat náhradu za kácené dřeviny a pokud má obec možnost kam dřeviny vysadit, je toto vyžadování náhrady její morální povinností řádného hospodáře.

Krásná věta což? Je to právo a možnosti. Morální opěrka se týká například naší obce Nelahozeves, která pozemků k výsadbě dřevin vlastní velké množství a rozjíždíme komunitní sad.

Zajímavostí podání je, že výsadba NEMUSÍ být pouze na obecní pozemky, ale samozřejmě musí s výsadbou souhlasit vlastník pozemku a podmínka je budoucnost těchto dřevin ve smyslu užitku dřevin.

Základní scénář:
Obec vede seznam pozemků pro výsadbu, seznam dřevin k výsadbě vč. plánu jejich umístění, a při povolování kácení dřevin určí jakou dřevinu a kam s ní. Žadatel pak dřevinu musí zakoupit a vysadit na místo určení. Zákon dokonce obci umožňuje nařídit základní péči o vysazenou dřevinu po nezbytně nutnou dobu a nejdéle 5 let. Někomu se to může zdát moc, ale lhůta tři roky je období než se strom „rozkouká“ a pět let je meta, kdy již strom získává prostor kolem sebe a je potřeba mu vysvětlit prostřihem, co se od něj vyžaduje. Zákonná lhůta až pěti let tak s ohledem na typ dřeviny má naprostý smysl (Mareyi.cz – Zahrada na divoko).

Možný scénář v naší obci od jara 2018

Zavedl jsem plán pěstební školky, v souladu návrhem mám již připraveny dřeviny vhodné k výsadbě v sadu Višňovka, je tak možná výsadba již od brzkého jara 2018 a dál kdykoliv.
Práce s dřevinami jsou pro mě jako důchodové připojištění, které praktikuji každoročně, takže to není investice navíc a pokud obec projeví nepružnost ve spolupráci, najde se jiný zájemce.
Naší obci nabízím pro rok 2018 správu výsadby, zajištění dřevin i následnou péči za nákupní ceny roku 2017. Především pro obnovovaný sad Višňovka a přilehlé pozemky.

Obec tak může žadatele o kácení odkázat na mě, potřebnou kompenzaci výsadby dřevin zajistím a za výsadbové dřeviny je možná směna v naturáliích, třeba i za to pokácené dřevo…

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..