Občané jádrem státu

Občané jádrem státu

V předchozích úvahách o možné úspoře občanů z důvodu shodnosti záměru investic i cíle úspor v EU, o nutnosti státu investovat do OZE projektů jinak a v zájmu občanů, mimo jiné protože průmyslový vývoj výhledově energii potřebuje a je to investice s návratností, jsem se z tématu ještě nevypsal a potřebuji několik dalších úvah a také už máme první programové prohlášení nové vlády…

Když se nebudeme vzdalovat od energetických potřeb a plánů našeho státu, samozřejmě s ohledem na sousedy v Evropě a s trendy ve světě, nebudeme tak daleko od plánů Elona Muska s tahači Tesla Semi. V energetické koncepci státu je to pouze o několik řádů menší číslo ve vyjádření KOLIK bude potřeba energie pro hladový Průmysl 4.0 a měřitelné plány v oblasti automobilové dopravy.
Jednotlivé státy, včetně České republiky, plánují vysokou míru elektrifikace nejen v dopravě a tak se částečně všechny plány o velkokapacitních akumulačních systémech, velkokapacitních dobíjecích stanicích, přečerpávacích elektrárnách, ale také malých instalací systémů záloh a jištění setrvačnosti a stability dodávek, překrývají. (často se liší jen záměr kdo má vydělat a kdo to má zaplatit)

Je tak naprosto jisté, že průmyslová spotřeba energie poroste a to v některých číslech až násobně proti stavu dnes. Toto vyjadřování prognóz o budoucí spotřebě, i když se vztahuje naznačeně na všechny odběratele, je především o průmyslu.
Totiž spotřeba domácností až tak neroste. Na jedné straně sice roste elektrifikace a elektronizace domácností, na druhé straně jsou spotřebiče zásadně úspornější a efektivnější. Takže i když mnohým domácnostem spotřeba roste (nižší kupní síla pro nákup efektivnějších spotřebičů) mnohem větší skupině domácností spotřeba elektrické energie spíše zůstává ve stejné hladině. Změnu ve spotřebě domácnosti značí každý další spotřebič a výraznější spotřeba energií v rodině pak přijde s potomky.
Případný společný nárůst spotřeby domácnosti je malý a můžeme jej schovat za bytovou výstavbu a růst počtu domácností.
Pracovní číslo průměrné spotřeby domácností nám krapet zkresluje vzrůstající trend tzv. Singles domácností, které snižují průměr spotřeby. V porovnání s domácnostmi přátel, které jsou již plné dětí, na potomky čekají a nebo mají potomky již ve svém, či je vůbec neplánují, mám shodu, že singles proti skupině v domácnosti má až o třetinu nižší spotřebu, a příchod potomka je o další třetinu rozdílu spotřeby energie více. Jsou to však čísla velice empirická a můj pohled v tomto směru (Singles) vyplývá z malého vzorku proti počtu >5,7 milionu odběrných míst v ČR.

Na internetu jsou dohledatelné informace pod klíčovými slovy Průměrná spotřeba elektřiny v domácnosti a je potřeba zohlednit, že elektřina není jediná energie v domácnosti a její nejvyšší spotřebu mají domácnosti s elektrickým vytápěním, elektrickým ohřevem vody a které s využitím elektřiny také vaří.

Rodinný dům: až 6,5 MWh za rok, průměr spíše k 4,5 MWh za rok
Panelový byt: až 3,5 MWh za rok, průměr spíše 2,5 MWh za rok

Zatímco vývoj potřeb průmyslu odhadujeme, o domácnostech máme statistický přehled.

Citace z programového prohlášení nové vlády premiéra Andreje Babiše:

V oblasti energetiky je pro nás zásadní prioritou zajištění energetické bezpečnosti, soběstačnosti, ohleduplnosti k životnímu prostředí a konkurenceschopné a sociálně únosné ceny energií. Výroba elektrické energie bude zajištěna mixem zdrojů založeným na rostoucím podílu jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů, a naopak postupném poklesu výroby v uhelných elektrárnách. Zajistíme přípravu výstavby nových jaderných bloků v potřebných termínech a výstavbu hlubinného trvalého úložiště radioaktivního odpadu. Budeme podporovat snižování energetické náročnosti veřejných i soukromých budov – zateplování, využívání energeticky účinných technologií a spotřebičů, decentrální obnovitelné zdroje, chytré energetické projekty, jako jsou chytré regiony, chytrá města, chytré sítě a inteligentní domácnosti.

Zjednodušíme podmínky pro drobné výrobce elektrické energie z obnovitelných zdrojů pro vlastní spotřebu. Provedeme analýzu překompenzací zejména větších solárních elektráren s cílem snížit neúnosně vysoké platby za stávající obnovitelné zdroje. U nových obnovitelných zdrojů budeme podporovat především lokální výrobu elektrické energie nebo tepla s co největší spotřebou nebo akumulací v místě výroby, tedy bez dalších provozních dotací. Zachováme stávající těžební limity hnědého uhlí.

Zdroj: Sekce https://www.vlada.cz/cz/jednani-vlady/navrh-programoveho-prohlaseni-vlady-162319/

A teď už jen jak to dopadne… Průmysl, asociace v oblasti OZE a investoři jsou připraveni, protože budoucnost elektrické energie je jistá a obnovitelné zdroje v tomto ohledu znamenají opakovanou možnost kapitálního rabování při prodeji do domácností, které skrze stát již na jednu strategii podpory OZE doplácí a takzvaná energetická burza pro domácnosti je jen zástěrka k uchování stávajícího schématu podpory státu pro podnikání. Samozřejmě je možné využít systém nákupu/prodeje energie na burze pro redistribuci přebytku z domácích elektráren směrem pro další domácnosti a pak až, když už máme domácí hladinu spotřeby pokrytou, následuje prodej nadbytků do průmyslu… Uvidíme brzy.

Viz také úvahy z roku 2011, které na této doméně byly dostupné

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..