O mně – Proč – Souvislosti

O mně – Proč – Souvislosti

již první oznámení přátelům ohledně mé volby jít do voleb se setkalo se zajímavým ohlasem. Zatímco převažuje ano, jdi do toho… je tu druhá stránka věci, kdy mi říkají… kamaráde, volby vyhrávají opravené chodníky a ne tvé vize… Zajímavé co říkáte :)
Přece nebudu psát blog o běžné údržbě obce, která musí probíhat neustále bez ohledu kdo sedí na radnici… maximálně se může volit priorita podle dostupných financí a pracovní sily…
Myslím si, že na tento pohled máme portál Nela.cz, který v minulosti velice precizně monitoroval dění v obci a tak se můžeme vydat jinými souvislostmi a na dílčí kroky poukázat…

Tedy jak jsem zmínil náznak v úvodu, jsou cíle krátkodobé, dlouhodobé a cíle v oblasti vizí. Některé lze rozčlenit na dynamické až kauzální a systémové až lineární.

Aktuálně jednoznačným velice krátkodobým cílem je zisk potřebných podpisů podpory kandidatury do konce července a pak máme dva měsíce na diskuzi o tématech v obci potřebných k rozhodování se ve volbách.

V oblasti mých kauzálních cílů je sad Višňovka, úvozové cesty, přírodní chodníky spojující části obce a celkově veřejná zeleň (a budování „krásna“ obce).
Například cesta 502, která původně spojuje Lešany, Dolní resort (Zámecké údolí) s Nelahozevsí bez ohrožení po silnici.

To jsou kroky zahrnující práce na něž pokud jsou prostředky, jdou rychle, snadno a postup je viditelný.
Tento cíl není finančně náročný, spíše fyzicky prospěšný a částečně možný ve spolupráci sousedů s podporou obce.
Z velké části by pomohlo rozšíření technické čety obce, aby bylo možné plnit více úkolů. Z menší části zapojení sousedů. Příkladem buď práce ve Višňovce, jarní úklidy v obci.
Jsme ochotní spolupracovat, stačí plány a organizace… dynamika rozvoje sadu je daná silou nasazení komunity.

Mezi hlavní systémové cíle řadím zlepšení komunikace v obci a informování občanů o činnosti zastupitelstva, plánek a pokroku – shrnuto do téma Komunikace a informace v obci – část technické řešení

Mezi další své systémové cíle řadím stavbu Višňovka, o které uvažuji od základního zázemí k sadu, přes Lesní školku až po multifunkční objekt s pokrytím vzrůstajících sociálních potřeb v obci.
Už teď je náš katastr dosti zaplněný domy a Územní plán obce plánuje další. Už nyní jsme na hodinových cestách s dětmi za školkou, školou a kroužky po okolí. Tento stav se bude dále stupňovat a my potřebujeme co největší část potřeb uspokojit v rámci obce. Ať už jde o rozšíření možností pro děti, studenty i rodiče, tak i například rozvoj dostupnosti lékařské péče.
Potřebné kroky k realizaci a rozvoje okolí Horního resortu a sadu Višňovka v textu pro debatu o zeleni v obci.

Dalším mým systémovým cílem jsou skládky v Nelahozevsi.
Máme komunální skládku s malým přísunem peněz, zlomek proti informacím se kterými u nás bylo vyvoláno referendum o rozšíření skládky.
Máme skládku styrenů, která má být odstraněna, ale stát váhá.
Oproti tomu stát neváhá a nařizuje pod sankcemi likvidaci komunální skládky zakryté stavebním odpadem a výkopky u Dolního resortu. Sanace byla několikrát odložena a řešení přesunuto už na třetí skupinu zastupitelů.
K tomu máme další skládku vedle sadu Višňovka, která opravdu není navezený bioodpad a kromě suti jsou zde kovy, plasty, sklo…částečně také komunální odpad a je také nutná sanace pozemku.
A v neposlední řadě u přejezdu místní skládku na soukromém pozemku, vedeném jako zahrada, rádoby stavebního odpadu již do výše přes metr.

Skládky jsou mimo jiné velice nákladný balanc na ostré hraně vícemístných čísel a v naší obci je nejdříve potřeba vyřešit i několik energeticky náročných budov a tak dosáhnout dalších investičních úspor. Toto je oblast, která mě velice baví a zajímá. Nabízí totiž vždy několik variant řešení (včetně dotačních schémat) a je potřeba velice široké souvislosti v návrhu plně prospěšného systému.
Ne opravdu nestačí polystyren, to je systém odkladu řešení za cenu investice mezi potřebou a řešením.

Souvislosti

Dešťová kanalizace, voda pro Višňovku a obědy pro naše Starší… zdánlivě plně nesouvisející… ale v pavučině kontextu jsou pevně provázané…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..