Když se řekne autobusová točna…

Když se řekne autobusová točna Horní resort…

Když se řekne autobusová točna Horní resort vidím cca toto…

Nad resortem potřebné přilehlé parkoviště ve tvaru písmene „L“ a točna autobusu se zastávkou. K tomu zelený ostrov a celá plocha jako sběrač dešťové vody.
Osvětlení solárními lampami se senzorickou reakcí na pohybující se chodce.

Oddělení obytné zóny od polí pásem zeleně a prvky zábavy.

S tím související nouzový příjezd záchranných služeb okolo celého resortu i ke stavbě Višňovka.

Tato zóna od parkoviště směrem ke kapličce je vedena napříč novou pěší stezkou od parkoviště tvořenou růžovým plotem a altánem v centru.

Část mezi experimentální zahradou a touto stezkou tvoří živý plot  hroznového vína, kiwi, ačokča (Cyclanthera pedata), mexické miniokurky (Melothria scabra) a mnoho možných dalších pěstitelsky snadno obslužných rostlin.

Toto byl můj koncept v době podzimu loňského roku a dnes autobusová točna nebude a hovořím se o ryze spekulativním držení pozemků, což brání dalšímu rozvoji obce a zároveň nás připravuje o cenné přírodní zdroje.

Součástí autobusové točny měl být rezervní vrt pro zásobení vodou při malé hladině vody v zásobnících a rozvody postupně spojit přeťaté území stavbou horního rezortu. Vody v této oblasti je zatím dost a v mapách je ještě značena jako oblast Na jezerech. Kousek dál od Lešan je malá, udržovaná vodní plocha sloužící zvěři na cestách mezi remízky.
Když bylo jasné, že padne točna a bude potřeba větší sběrač s filtrací povrchové vody, také general dešťové vody Fáze 1 spěchá a je shoda o dovedení vody pro sad Višňovka, kde bude pravděpodobně zásobník velkého objemu v čištěné přilehlé rokli, přišla další informace o hledání zdroje pitné vody a začal mít smysl i altán v úvodu textu…

Je sucho a je nutné se zálohovat

Spekulativně držené pozemky jsou v konfliktu se zajištěním potřeb  obce a jejích obyvatel. Mnou původně plánovaná zóna rozšíření pásu lesoparku kolem žluté stezky, altán jako vodní dílo a celé okolí od Kapličky k rozcestníku u rezortu je v chráněném území vodních zdrojů a povinné ochrany. Ochrana zde může být prostředky zalesnění, zmíněná parková zahrada a hlavně ukončení spekulací o budoucí možnosti výstavby nad vodním zdrojem. Také přerušení intenzivního zemědělství za okny horního rezortu.

Vážnost projektu

Při dnešním času pohody je průměrná spotřeba na obyvatele 90 litrů na den, v naší obci  v dohledné době bude 3 000 spotřebitelů a tak jde o třistatisíc litrů pitné vody během 24 hodin. Tedy nejde o vrt, ale reálné vodní dílo zapuštěné v krajině a jen toto řešení nestačí.
Důležitost je zde daleko před možnými spekulacemi vlastníků pozemků a veřejný zájem je tu s vykřičníkem. Lze uvažovat o vyvlastnění pozemků v okolí celého rezortu a nebo také o původním kravínu roky v samo demoličním procesu..
V pohledu potřeby ochrany vodního zdroje lze uvažovat o obojím.

Kde to je a o jaké pozemky jde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..