Kdo spoří má na tři

Kdo spoří má na tři

Spoření na důchod alias Penzijní připojištění

pokračování z úvahy o průšvihu solární pasti v naší malé republice.

Když historicky odpustíme fakt rabování na důchodovém účtu, pojďme najít cesty jak ho nově naplnit.
Nutno brát ohled na skutečnost, že dnešní svět postavený na financích změnou systému podpory OZE nezanikne.

Stejně tak politici neudělají zásadní změny sami od sebe.

Doporučená čísla pro penzijní připojištění. Wikipedie mluví o nutných 12tisíc ročně pro maximální příspěvek státu 2760 Kč. Dohromady je to 14 760 korun nutného odložení ročně.

Pro další výsledky zkuste Google search s klíčem spořit na důchod, důchodová reforma a zábavnější výsledky poskytne heslo pilíře důchodového systému

S kalkulačkami na spoření to asi neumím, protože ve svém věku bych si už na důchod dostatečně nestihl našetřit a to mě čeká ještě minimálně 25 let. Takže to celé musí jít jinak…

Ze základních čísel lze dovodit, že každý rok mám vydat z našeho rodinného rozpočtu 1 fotovoltaický panel 200Wp, včetně řídící elektroniky a akumulace, bez které by to byly panely dva.
Prý za 25 let odkládání financí ho dostanu zpátky, prý až 3 kusy ročně. Taky je možné, že dostanu zpět jen jeden za rok. Místo toho, aby tento panel každoročně mohl vyrábět energii pro mě a rodinu, mám raději vydat peníze do fondů, které myslí na obecné blaho svých akcionářů a výnos je maximálně tak na zaplacení té elektroniky pokud si ji zapojím sám.

To samé má žena a je dobré již myslet i na zajištění dítěte.
Když tedy dáme, jako rodina, na doporučení odborníků na spoření a budeme dávat finance do nějakého ústavu, přemýšlím jestli tam nepatří spíše ten odborník, protože to jsou každý rok na střeše 3 panely navíc a rozvoj FVE o dalších 600Wp.
To je za patnáct let odkládání si na důchod pokrytá celá naše střecha a jisté úspory již od první instalace. Do důchodu tak stihnu obměnu elektroniky, nové akumulátory a doplňkovou instalaci v podobě nových technologií, třeba bude už i vodík na scéně.
Součet výroby pokryje už po osmi letech s letním přebytkem celý rok potřeby energie naší domácnosti a od pomyslné hranice dvanácti let bude dost energie i v zimě na elektrické vytápění vodního okruhu podlahového vytápění.  S tím, že v létě je obrovský nadbytek.

Vážně mám raději spořit? Není už lepší sázet plodonosné dřeviny?

Když přidám klíčová slova Daňová svoboda v ČR a míra zdanění v ČR, vychází mi, že stát je dost nákladná instituce a to mi ještě tvrdí, že nemá plán jak investičně naložit s penězi, aby měl každý ve stáří zajištěné důstojné podmínky života.

Na průběžný důchodový systém a na důchodové spoření vydá průměrná rodina více než 1 kWp instalace FVE ročně.

Platně pro náš dům (zóna srovnání Praha) to znamená ročně
5x panel 210Wp o celkové ploše 6 m2, s roční možnou produkcí 800 kW, v ceně co dovádíme na průběžný důchodový systém a z částky doporučené k penzijnímu připojištění.
V limitě zaokrouhlení odvádím více, než za kterou můžu pořídit a ještě vyrábím méně.

Bez ohledu tedy na ceny energií se ochuzujeme o každoroční úsporu už jen principem nutnosti odkládání do systémů, jejichž cílem je maximalizace zisku pro důchodový fond, nikoliv náš zisk a tak fond sice může za tyto peníze pořídit také investiční fotovoltaickou elektrárnu, ale výnosy z výroby za životnost FVE ponese fond a vy drobné procento finanční úlitby, za kterou si tu energii můžete od fondu koupit a ještě mu tak pomoci k lepším výsledkům, o které se opět s vámi v úlitbě podělí.
(jo moment… a co státní dluhopisy nakupované investičními fondy? :) )

V případě dostavby JE se státní zárukou, a už jsme na hranici budoucí energetické krize, protože nová řešení nejsou (se do nich ani nechce) a JE nám zastarávají, bude opět energie krapet dražší. V případě dostavby JE, ryze z majetku ČEZ a.s., budou zase menší dividendy a stát bude někde muset být ročně dražší o cca dvě desítky miliard. Investice dostavby se tak jeví časovou návratností, jen v ceně dividend státu, kolem dvaceti let. To je dobré číslo pro životnost, akcionářsky opěvované ne.

Čím to, že pokud to není časově dobré pro akcionáře, odborníci na spoření tvrdí, že podobný systém dlouhodobé investice s ještě menším výnosem je dobrý systém pro mé penzijní připojištění?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..