Investice obce – Virtuální elektrárna

Investice obce – Virtuální elektrárna

Po úvodní části Když se řekne investice obce jsem popsal základní strukturu úvahy nad možností směřování investic obce s vysokou mírou návratnosti.

V tomto příspěvku píšu o možnostech organizace a nasazení, také o rozsahu pro případ kolik potřebujeme plochy v poměru potřeb obce a domácností…

Naše obec buduje sít obecního rozhlasu, tato síť je stavěná pro zónování a možnou organizaci řídících signálů domácnost<>obec.
Tedy ne ve výchozím plánu využití, ale jako sekundární dovednost. Minimálně umí posílat cíleně/oblastně mail (což může být výstup ze senzorů, datová informace, upozornění obyvatelům) a pracovat se SMS (SIM spolupráce).
Vše potřebné je shrnuto v článku o obecním rozhlasu na serveru Nela.CZ.

Tedy kromě obecního rozhlasu, získáváme možnost organizace Virtuální elektrárny jak na straně senzorického vstupu sledované výroby, tak i organizaci spínané spotřeby podle míry nadbytku energie z výroby – postupně napříč obcí.

Když jsem hledal poměrný příklad plochy realizace, padl mi v Google opakovaně výsledek pro nové využití plochy u jaderné elektrárny Černobyl (vizte Google výsledky klíčových slov), zaujaly mne body:

  • zdroj elektřiny pro 2000 domácností
  • výkon 1 Mwp
  • Investice 1,2 mil. dolarů – Investor Německo, tj. v přepočtu cca 28,8 mil. korun. Jinde také cca 1mil. EUR
  • plocha cca 16 000 m2

*částka nekoresponduje s akvizicí popsanou v článku Kdo spoří má na tři – jak je to doopravdy a odkazu na server ihned.cz o elektrárně 21 MWp, kde je cena na 1 MWp o mnoho vyšší.

V plánu EU je zrušit CLO na technologii solárních panelů a také nárůst nasazení obnovitelných zdrojů energie, nebude tak potřeba počítat pouze ideální střechy, ale vzhledem k dotacím využit i plochy méně vhodné, s ideální výrobou pouze v části dne.
Totiž takto využité střechy obou resortů mohou produkovat průběžně energii po celý den a tak zároveň vykrýt ranní a podvečerní špičku právě s využitím střech mimo komerčně upřednostňovaný jižní směr. Toto poměrné nižší zúročení investice je možné kompenzovat například pronájem střechy (plná investice obce do elektrárny avšak bez původního navýšení pro formu půjčky) a prodejem elektřiny vlastníkovi nemovitosti.

Mimo jiné také brzy končí povinnost výkupu elektrické energie z decentralizovaných zdrojů a proto je pro nás výhodná v úvodu zmíněná organizovaná síť v prostředcích obecního rozhlasu.
S tímto zrušením povinného výkupu se stává zřejmá potřeba prodeje energie ideálně ve své lokalitě výroby a z pohledu obce nejlépe svým občanům a firmám v katastru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..