Fotovoltaika II. – Přizpůsobení

Co je těžkého na přizpůsobení odběratelské sítě podle osvitu Slunce?

Zde je potřeba připomenout, že těm kdo mají na starosti vedení tohoto státu, spolu s těmi co mají zajišťovat pokrytí základních životních potřeb, nejde o blaho a prospěch občana. Kupodivu…

Stále se mluví o rozvodné síti, ale ne o odběratelském zatížení

Rozvodná síť rozvádí elektrickou energii od zdroje k odběratelům. Doposavad, a v myslích našich zástupců i nadále, se praktikuje jeden model CENTRALIZACE.
Už samotná výhružka s nestabilitou sítě, vlivem Německého přechodu na jiné typy výroby elektrické energie, je ukazatel na chybný plán investic z našich peněz.
Budou utraceny v zástupném našem zájmu. Ale ne mým nebo vašem, v zájmu kohosi.

Odběratelské zatížení je lidskými slovy součet zařízení připojených do sítě a odebírajících elektrický proud. Ještě lidštěji, pokud je na konci kabelu rozvodné sítě vaše domácnost, je to rychlovarná konvice, pokud si zrovna vaříte vodu na čaj, nebo chladnička; žárovka; osvětlení akvária; bojler; sekačka; vrtačka; žehlička… pokud zrovna běží a odebírá elektrický proud.

Odběratelské zatížení v síti se dá vyjádřit číslem.
Za touto větou se skrývá lež, možné předpovědi tohoto čísla, protože ho lze získat pouze měřením aktuálního odběru a věštecky (rozuměj statisticky) předpovídat, zda si budete vařit vodu pro sebe nebo hosty; kdy se zrovna sepne vaše topení, protože větráte; někdo z rodiny má chuť žehlit a pustí si k tomu televizi…
Tohle však nikoho nezajímá, dělá se průměr a vy spadáte do přípustné tolerance.
Pro představu tato tolerance v slunný den je pro můj dům až 14 kW a tedy odhadem pro část mého sousedství naší vsi až 390 kW!

Ze průměrovaného odběru ve vašem okolí, koncovém uzlu, větvi rozvodné sítě, se bere odhad pro nutnou výrobu energie pro příště.
Představte si teď rozdíl mezi malou zemědělskou vesnici a  panelákovým sídlištěm alespoň v počtu domácností a potenciální špičky odběru.

Je to asi jako dioda a rychlovarná konvice…

Když se do větve (nebo koncového uzlu) zapojí FVE pláň o výrobní kapacitě 500 kW, tak k tomuto průměru je nutné připočítat rozsah 1 000 kW nestability navíc. Ve srovnání s vtipem pointy mít dvacetikorunu a nemít dvacetikorunu je čtyřicet korun rozdíl … Když svítí potřebujeme spotřebovat a když nesvítí potřebujeme zálohovat…

Naši vědátoři a „státní investoři“ nepředkládají řešení, chtějí vypínat FVE v soukromých rukách při přebytku a na druhou stranu jsou ochotni vyplatit přebytečnou výrobu.
Zatím jsem neslyšel, že by bylo nařízeno takové zařízení si nainstalovat a tak i způsob ovládání je spekulativní. Určitě to nebude, že by z Hlavního stanu distributora elektrické energie kdos zavolal Solárníkům a říkal vypněte! Minimálně to půjde poloautomaticky na vyslaný signál. Tedy podobně jako dnes fungují tarify pro akumulaci či ohřev vody v domácnosti.
Tyto snížené tarify jen zmiňuji, protože máme centrálně ovládanou síť schopnou řízeně zapínat odběr a nyní spekulativně řízenou síť k vypínání výroben elektrické energie.

A  jsme na prahu poznání… Lze spínat spotřebiče již dnes, když svítí moc… Proč tedy ty hrátky okolo?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..