Energetická polemika II.

Otázky v odpovědích

Druhé téma… Kdo nese a platí odpovědnost a náklady

Věc: Vyjmutí výrobní kapacity jaderných elektráren z přeshraničního obchodování a komoditní burzy
Provozovatel jaderné elektrárny nenese 100% odpovědnost, 70% akciové odpovědnosti neseme my skrze stát, kromě tohoto podílu jsou další desítky trvale hrazených položek zajištění a pojištění jaderného provozu ze státních peněz. Ačkoliv nám prý většina rizik nehrozí, je JE na ně s velkou pravděpodobností pojištěna a samo toto pojištění nestačí.

Další záruky nese opět stát.
Určitě se dá namítnout krátkozraký argument výše dividend odvedených státu, ale uvědomte si, že jde o zlomek finančního objemu na nápravu případných škod a jako součást děravého rozpočtu je stejně každoročně prožrán.
Navíc je to velmi neurčitý příjem, představenstvo si sice dává odvážné mety, které se ale také naplňují a projevují neustálým zdražováním elektrické energie pro domácnosti i zdražováním životních potřeb z důvodů zvýšených nákladů v průmyslu.

Zisky podílníkům nejsou rovnoměrné záruce za škody a provoz. Peníze plynoucí z komoditní burzy nakonec zůstanou jen omezenému počtu lidí, ale jištění rizik jde na vrub nám všem.

V první řadě by tedy měly být pokryty energetické potřeby těch co nesou riziko. A to od domácností, přes průmysl, až po všechny dotčené odběratele jakkoliv ohrožených jaderným provozem byť by i velmi polemickými riziky. Kde není 100% odpovědnost, musí být vyvážení poměrů. V případě jakékoliv havárie jde o velmi drahé zaprodání prostředků i území.
Pokud jste předvčerejší, vzpomenete na propagandu levné jádro, úspory všem, když stavělo se za státní…
Vy včerejší možná provozujete elektrické přímotopy nebo ohřev vody, protože měla být energie levnější…
Dnes všichni platíme víc a víc i za plán nasazení FVE, protože obnovitelné zdroje potřebujeme, ale někdo našel plán jak si významně přilepšit…

A naše děti budou trvale v ohrožení, protože naše vláda dává přednost zaprodání budoucnosti v centralizovaném zájmu místo podpoře úsporných technologií…

Před pár lety jablonecká radnice přednesla přání podporovat jaderné zařízení pro běžné město. Požadované malé zařízení v té době nebylo dostupné, přestože mnohem větší prý „snadno“.

Jde jaderný výzkum a aplikace aspoň tímto směrem? NE, my máme plán mnoha terawattů centralizovaných do několika výroben s pokrytím rizika havárie po celé zemi a ohrožením celého kontinentu. Všimněte si jak krátkodobé byly zprávy o šířící se radioaktivitě po havárii JE Fukušima. Dnes jen pár řádků na toto neblahé téma a mrazící rozsah…
Černobyl byl prý zaznamenatelný všude, dle všeho Fukušima je další takový milník. Navíc s obrovským odpadem do společných vod. Tyto škody jsou již spoluúčastně řešeny státními penězi Japonska, protože provozovatel na ně nemá. A pojištění? …

Poměřte zda takto získaná energie je opravdu levná, když jadernou elektrárnu za vesnicí chce málokdo, jaderné úložiště takřka nikdo a hlasy pro sarkofág typu Černobyl nebo Fukušima by raději nikdo neměl ani ve svém státě! Nehledě na argument…okolním to bude na dlouhou dobu již jedno…

Naše společnost však jadernou energii potřebuje. Náš průmysl je velký žrout a jádro je vhodnější než uhlí a určitě zelenější než uhlí pálené s biomasou.
Pro investice tohoto rozsahu však oddělme domácnosti od průmyslu a hledejme zajištění životních potřeb i jinak.
Naše potomky nebude zajímat, že jejich dědci byli tací idioti a naše planeta jen místy obyvatelná.

Jádro se svými riziky není jednoznačná budoucnost, ač se o to dost názorů snaží. Snížení cen elektrické energie se jádrem nedosahuje. Rizika, a jejich cena, stoupají. Zisk se centralizuje a riziko rozkládá.

 

Rakouská energetická agentura: jaderné energetika není šetrná ke klimatu ani ekonomicky výhodná  24.11.2011  ots.at

Vídeň – Rakouský ekologický institut a Rakouská agentura pro energetiku (Austrian Energy Agency) zveřejnily svou studii k energetické bilanci jaderné energetiky a emisím CO2, které produkuje.
„Jaderná energetika není ani šetrná ke klimatu, ani ekonomicky výhodná,“ shrnuje závěry nové studie Peter Traupmann, zástupce Rakouské agentury pro energetiku. „Jedna vyrobená kliwatthodina elektřiny z jádra způsobuje více emisí CO2 než elektřina z obnovitelných zdrojů energie,“ říká Traupamnn.
 

„Podíl uranu v uranové rudě se snižuje a proto bude jeho získávání v budoucnu stále energeticky náročnější. Od podílu uranu 0,01% bude energetická náročnost těžby uranu tak vysoká, že celková energetická bilance bude negativní,“ vysvětluje Andrea Wallner z Rakouského ekologického institutu a vedoucí tohoto projektu.
Pro srovnání: průměrný podíl uranu v uranové rudě se v posledních 50 letech pohyboval od 0,05 do 0,15%.
 

Studie „Energetická bilance a jaderný průmysl“ také upozorňuje na to, že jaderná energetika  kromě známých problémů s bezpečností jaderných elektráren a s likvidací radioaktivního odpadu nepředstavuje řešení pro ochranu klimatu.

„Protože se uran jako surovina, stejně jako ropa, vyskytuje pouze omezeně, nemá energie z jádra budoucnost. Každá další investice do jaderných elektráren tak pouze brzdí rozvoj obnovitelných zdrojů energie a změnu energetického systému jako celku,“ dodává Traupmann.
 

Pro jaderné elektrárny, které jsou nyní ve výstavbě,  nebude ani s použitím scénáře Světové atomové asociace s nižším objemem výstavby jaderných elektráren ve světě dost uranu pro jejich zásobování až konce životnosti.
I když se při podílu uranu 0,1% v uranové rudě, který je nyní k dispozici, nachází emise CO2 na úrovni 26g na kilowatthodinu, je použití jaderné energetiky jako prostředku pro snižování objemu skleníkových plynů drahé a pomalé.
 
„Při snižujícím se objemu uranu v uranové rudě se zvýší emise CO2 až na 210g na kilowatthodinu. Pro srovnání: emise obnovitelných zdrojů energie se pohybují v rozmezí 3 – 60 g na kilowatthodinu,“ dodává Andrea Wallner.

zdroj překladu: OIZP – Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí www.oizp.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..