Energetická polemika I.

Energetická polemika I

Nejsem jaderným odpůrcem ani zastáncem. Argumenty obhajoby i odporu jsou polovičaté, nedůsledné a zaujaté stejně jako já obhajuji FVE, protože je to ideální řešení technologie dneška, přesně pro naši střechu. 

Kdo obhajuje svou pravdu, může se mýlit.

Cena stavby jaderné elektrárny je i v dnešní době číslem monumentálním a není proto divu, že je mnoho „nadlidí“, kteří se chtějí podepsat na historii…
Dnes (rok 2011) se lze pomocí služby iGoogle.com dočíst o zadání dostavby Temelína, o koncepci Ministerstva průmyslu a obchodu pod vedením pana Kocourka (dnes již bývalým) a podporovanou vůdcem vlády Petrem Nečasem. O velkém cíli investice do rozvodné sítě, ve správě ČEPS a.s., opět v rychlém sledu z plánované do několika let na nutnost zítřka, protože „BlackOut“
Také o tom, jak všichni případní výherci tendru přinesou práci, výplaty a radost z šance mít šanci si koupit nebo zaplatit životní potřeby.
Obě témata zpráv by mi možná dávala představu, že to vláda myslí vážně a dobře se svým lidem, a konečně myslí i na naši potřebu platit.

Vy tomu věříte? Já ne!

První téma…Dostavba jaderné elektrárny Temelín

Na internetu se lze dočíst o faktických názorech, že s dostavbou se počítalo vždy a naše distribuční sít s dostavbou počítá. Tomuto věřím a dostavbu podporuji. Na stránkách ČEPS a.s. je mapa distribuční sítě z roku 2009 a moc informací nedává.
Mnoho webových stránek se věnuje  nákladnosti stavby, skrytým výdajům, následným výdajům, pojistným výdajům, nečekaným výdajům a mnoho dalším položkám vícenákladů a souvisejících vydání. Není potřeba je opakovat všechny a celé.

Na rovinu, není to levný. Spíše je to drahý. Neskutečně drahé technické zařízení, s drahým provozem, drahým jištěním, drahou obsluhou.

Proč ho teda chceme? Je tu domněnka, že vyrábí elektrickou energii levněji a někteří neváhají tvrdit vyrábí nejlevněji.

Je to pravda? Jak odpovíte vy? Věříte, že jádro vyrábí nejlevnější energii?
Dostavba Temelína byla zadána v tyto dny (rok 2011), začít se má za dva roky (naštěstí k výběru nedošlo), tedy v době kdy i politické tváře mluví o vyrovnání konkurenceschopnosti OZE vůči jádru.

Dostavěn měl být dříve, ale termín dostavby jaderné elektrárny Temelín prý stačí až v roce 2020. ZA DEVĚT LET (z pohledu roku 2011), ne-li později. Světová zkušenost pokazuje na značná zdržení v celém průběhu stavby i následného uvedení do provozu.

Polemicky… Šéf ČEZu Beneš říká: „Tendr na stavbu jaderné elektrárny je světový unikát… Aby ne, jde o zastaralý princip technologie a 200 mld korun. Zastaralým myslím princip, nikoliv provedení. Prý nám budou představeny reaktory, které ještě nikde nestojí.

Pokud by se tak finančně objemný tendr dnes vypsal na zajištění energie domácností, tak devět let spoříme na výdajích na domácnosti.

Stejný objem peněz odvede stejný objem práce, ne v jedné oblasti, kam se sjedou všichni machři, ale všechny  druhy řemesel v každém koutku naší republiky.

Můžeme se dočíst, že půjde o až 25 tisíc pracovních míst po čas dostavby, ne ale tolik po celý čas stavby!
O podíl až 70% práce pro české firmy – jinými slovy … za naše pro našinec práci, pro jiné zisk.

Nebo víte opět o příslibu levnější elektrické energie? My si to za naše postavíme a budeme platit? Nebo to není za naše?

Pouze polemické argumenty ….
Přinese práci na dobu stavby – odhad 9 let; minimální riziko úmrtí.
Stejnou práci stojí Japonsko likvidace a konzervace JE Fukušima – odhad 30 let; přímé ohrožení na životě

Práce přinese peníze – JAKÁKOLIV práce na trhu přinese peníze nebo užitek.  Zde je princip minimální pracovní investice za mnohonásobek ziskovosti výrobního zařízení. Dostavba Temelínu, placená a jištěná našimi prostředky a životy, stejně jako první výstavba, ale ne námi vlastněná a ne nám přinášející úspory.

Z dnes již historického výpočtu pro náš dům (rok 2011…v e-shopu jeden panel stál 14 tisíc, na střechu jsem dostal 10% slevu. Když jsem požádal o kalkulaci firmu, cena byla takřka stejná, tentokrát však i s prací. Pak taková solární pláň je hodně materiálu ve slevě.

A teď bychom měli 200 miliard, v e-shop ceně pro koncového zákazníka z roku 2010, by to bylo 200 tisíc domácností takřka bez nákladů na energie a 2 miliony domácností s odečtem energie v sousedské výrobě.

Od té doby opět klesly výrobní náklady, ceny materiálů a čínští výrobci nabízí třetinovou cenu od nám dostupné evropské.
Je to tak obrovský objem peněz, že by se musela spojit výroba pro pokrytí takového požadavku. Na instalaci tak obrovského počtu zařízení by bylo potřeba mnoho pracovníků ze všech oborů a po celé republice. Každá další instalace by byla zárukou snížení ceny energií pro domácnosti.

Najde se vůbec nějaký odvážlivec, který by spočítal kolik domácností by mělo na střeše FVE nebo jiné zajištění soběstačnosti úspor za částku 200 miliard?
Tato (a další) vláda pomalu končí, už nehledí ani do budoucnosti zítřka, a co vy?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..