Důchodový věk jako počátek blahobytu

Důchodový věk jako počátek sociálního blahobytu

Například navržená důchodová reforma vlády Petra Nečase říkala nikoliv. Stávající fungování bude narušeno a nové nic nepřináší.
Když ČSSD šla populisticky s heslem dividendy ČEZu na třináctý důchod. Pravice tehdy oponovala, že jde o prožrané peníze. Tyto dividendy mají snížit ztráty na průběžném důchodovém účtu (díra akce vlády pana Topolánka?), pomoci vykrýt reformu atd… Rozumím tomu tak, že tyto peníze se někomu zalíbily a naše vláda se jich „v zájmu občanů vzdá“… Tyto peníze nebudou investovány ani zhodnoceny, budou stejně tak neefektivně využity, jako navrhovala ČSSD. Levice či pravice, …

Podhodnocený život důchodového věku – Jde to jinak?

Stát ví přesný počet důchodců, včetně místa bydliště či domova důchodců, penzionů a podobných zařízení pro starší věkem, jejichž rodina pro ně nemá uplatnění. Ne vždy je to člen rodiny „na překážku“, ale o to v tuto chvíli nejde. Jak si stav vysvětlí jejich potomci, je jejich věc. Mě se jedná o věk, kdy již nejen není možné sehnat zaměstnání na pokrytí vlastních potřeb, ale i právě ten věk začíná být na překážku v udržení hektického tempa dnešní civilizace.
Důchod není nemoc, ku stáří směřujeme všichni. Je to něco společného, co nás potká všechny (i pokud trpíte nesmrtelností). Proč, když neumíme společensky zajistit životní potřeby všem, nejde naše pozornost k našim staříkům a stařenkám?
Každá koruna investovaná do soběstačnosti stáří, je investovaná do budoucnosti nás všech.
Tuto jistinu nezískáme žádným výhodným úročením banky, penzijním spořením nebo dalšími vymoženostmi kapitálního systému.

Jedině kombinace technologie a živého zájmu nám může dát jinou budoucnost.
Proč nejsou stávající technologie a dotační schémata využita k soběstačnosti našich důchodců?
Copak takto zajištěné sociální domovy lze chápat jinak, než jištění našeho vlastního stáří?
Miliardy z divident, které se podle plánu použijí na vykrytí díry v důchodových číslech, již nikdy další zdroje nevyrobí. Technologie ano, každým rokem, den za dnem, je schopna uspořit ve výdajích podstatnou částku. To, že by se snížily příjmy z dividend a odvod do státní kasy by byl menší, je dostatečně vyváženo větším obnosem k utrácení za konzum a služby.

Kombinace energetické samostatnosti a potravinové výroby jde ruku v ruce.

Již dnes je dostupná technologie pro pěstování ovoce a zeleniny. Rajčata ze Španělska, ta nezralá a nevonící a přesto celoročně dostupná, si může vypěstovat kdokoliv. Na rozdíl od dovozu však budou vonět a udělají vám i radost.
Dovedete si představit, že domácí pěstování (ať už balkónové nebo  na chodbách) by se stalo novým koníčkem lidem důchodového věku? Já ano… a odvážím se vidět mnohem dál…

Domov důchodců se solárním systémem a řízeným dosvitem potřebné fotoperiody pro různé rostliny se může stát celoročním zdrojem zpestření stravy nebo i monodruhově soběstačným, díky volnému času našich důchodců. Jen za cenu prvotní investice do technologie je možné povýšit životní standard.
Myslíte si, že se nenajde prostor pro vytvoření pracovních míst v nové oblasti mikrozemědělství?
Opylovat štětečkem chce píli, ale je dost plodin závislých jen na cyklech fotoperiody a teplotě (vodě a živinách). Sklízet (místo dovážet nezralé) se dá za oknem (s dosvitem) ještě v prosinci a v lednu již chystat nové sazenice pro opylující hmyz.

Kolik vám zbývá do důchodového věku?
Je čas na změnu systému chápání životních potřeb.

Už důchodci nebudou naši starší, co vyrůstali bez technologie a žili prací. Důchodce, to bude čím dál tím čilejší a technologie znalejší skupina lidí… Je potřeba jim vyjít co nejdříve vstříc…

Nebo je možné sledovat s napětím, a hrozbou zdravotní újmy, akciové trhy či fondy a doufat…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..