Dešťová kanalizace, voda pro Višňovku a obědy pro naše Starší…

Dešťová kanalizace, voda pro Višňovku a obědy pro naše Starší…

Věřím, že není v obci nikdo, kdo by nesouhlasil s vybudováním dešťové kanalizace. Ani radnice nepochybuje.
V naší ulici U kapličky když se prožene voda, vynese vše co potká sousedům níže na pozemek. Jakmile proběhne voda Horním resortem v Lešanech, staré Lešany jsou plné kamení, bláta a mnozí mají vodu doma či na pozemku.
Tato voda nekončí ani v Dolním resortu  (Zámecké údolí) a pokračuje až do Nelahozevsi. Když si uvědomíte pravidelnost, jde o pohromu.

Potok deště v ulici U kapličky
Potok deště v ulici U kapličky

Základní chybou je výpusť v Horním resortu vedoucí k silnici do Lešan. Zde není prostor pro vsáknutí, voda pouze získá dynamiku kopce a mnoho materiálu.

Je logické tuto vodu zkrotit do trubek, ale tak o ni přijdeme a my potřebujeme vodu pro sad a okolní zeleň.
Tedy potřebujeme, aby voda z Horního resortu byla odvedena k sadu a tam sloužila vsakem a v zásobníku. Ostatně zásobník by se hodil i rovnou u Resortu na údržbu plánované zeleně v okolí.

Aktuálně je vypsané schéma dotací na tyto systémy zadržení vody v krajině. Naše oblast prý nespadá mezi postižené, ale zase je peněz na tyto účely přebytek.

Řekněte sami.. vodu z Horního resortu v Lešanech do trubek a pryč… nebo stejnými prostředky do sadu, kde je voda potřeba a sad trpí suchem?
Zeptejte se sousedů na pokles hladiny vody ve studních.
V oblasti pod sadem jsou u dna.

A jak to souvisí s důchodci a obědy?

Na dešťovou vodu myslí zákon a určuje kolik procent plochy střechy je povinen vlastník nemovitosti srážkové vody nechat vsáknout na svém pozemku.
Je snadné posoudit plochu střechy a směr okapů do ulice. Výsledek by byl… asi tak polovina domů splňuje, třetina nesplňuje a zbytek doslova porušuje… přesto jsme naprosto benevolentní a dešťovou kanalizaci budujeme i když máme i represivní možnost…
A oproti tomu, úplně jiný zákon určuje kdo má „nárok“ na dotovaný oběd a kdo ne, kdo je omezen čím… Rozdíl je někdy doslova v desetikorunách a tak se rozčílila naše dlouhodobá zastupitelka paní Ditrichová a odstoupila z důvodu nespravedlnosti. Je možné, že právě toto byla poslední kapka co ji motivovala k odchodu… Každopádně tedy máme zákon, který nedodržujeme a náprava nás stojí v řádech milionů a na druhou stranu máme skupinu Starších, které dělíme podle pár korun na menší celky a některým represivně upřeme pár korunové dotace na oběd. Obec, která má zásadní příjem ze skládky…

 

Při úvaze nad rekonstrukcí cesty mezi Horním resortem a sadem Višňovka, lze také započítat přívod užitkové vody k údržbě zeleně až na hranici horního resortu. Směrem obráceně, od resortu, lze započítat odvod dešťové vody směrem k sadu vytvořením žlabu pro štěrkové vsakovací koryto o délce >50 metrů se sběrnou drenáží vody k pročištění a zbavit se tak přívalové vody pravidelně trápící staré Lešany.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..