Cesta 502 a další možnosti

Cesta 502 a další možnosti

Cesta 502, která původně spojuje Lešany, Dolní resort (Zámecké údolí) s Nelahozevsí zadem mimo hlavní silnici a podle srovnání map jde aktuálně o zarostlý pás podél pole. Dříve podél Rynglí a slivek vedla cesta po poli, ale již několik sezón je rozoraná a využívaná zpět jako součást pole. Ze starých Lešan se tak nedá dostat jinak než typicky po hlavní nebo polem. Ba dokonce o úroveň výše, směrem k posedu na obzoru, zemědělci spojili dva lány pole a dříve průchozí stezka také zanikla.

Tato cesta se tak naprosto nabízí k renovaci, nebýt tedy zásadního ALE na pozemku 111, kde je těleso skládky (značeno oranžovou).
Když se pohledem na mapu podíváme na možnosti cest sanace skládky, nejméně narušení obytné zóny je právě tímto úvozem. Dolním resortem určitě ne, napojení na hlavní silnici je pro takové případy nevyhovující. Odvoz do Nelahozevsi obytnou zónou, podél školy, školky, úřadu… zatížení cest, spíše nevyhovující možnosti, a tak nám nakonec vychází jako nejsnazší odvoz někudy tudy podél 502 do Lešan. Obtěžujíc minimum domů před snadným napojením na hlavní silnici, k jisté hrůze kohokoliv, dotčeného (což platí i tak pro všechny směry).

Katastrální pohled na těleso skládky
Katastrální pohled na těleso skládky

 

Takže 502 na sebe ještě nechá čekat jak se vyvine jednání k projektu sanace skládky na obecní parcele 111.

Google maps - pohled na okolí tělesa skládky "101"

Oproti tomu se tedy nabízí obnova cesty 145/2 v části u Dolního resortu, která již však není naší obce, ale ve vlastnictví státu. Jde o navázání chodníku u resortu a žluté stezky, na obrázku modře vyznačeno. Těchto pár metrů je možné obnovit přírodní formou chodníku hraněného pokácenými kmeny a povrchem z mulčovací hmoty z větví.

 

Dále ze zde nabízí co s hlavní silnicí V úvoze, která není pohodlně široká pro zaparkované auto a projíždějící autobus. Také chodci zde nemají tolik prostoru pro pocit bezpečí.
Mimo to se stále bavíme o zóně valící se vody z Horního resortu.

Sice jsou zde záchytné vpusti a navazující škarpa, ale vody je často tolik, že se převaluje přes silnici a vytápí dvorky a domy na druhé straně ulice, které jsou oproti silnici trochu zapuštěné. I na této straně je odvodňovací strouha a v přejezdech potrubí.

Jediné řešení, které se pro ulici V úvoze nabízí je, v pohledu z Lešan, vpravo místo škarpy potrubí a na něm od silnice povrch ze zámkové dlažby. Dostupná šířka je až 110 cm, tak i minimální zisk 80 cm je dost místa, aby auta nebyla odstavena v silnici a přesto se chodec pohodlně protáhl.
Na druhé straně ulice je potřeba počítat s nižší úrovní a budovaný povrch kombinovat s četnější kanalizační vpustí.
Proti jednoduchosti vybudování mluví ochranné pásmo silnice, které patří Správě a údržbě silnic.
Přesto více řešení této cesty a chodníků se nenabízí.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..