O jaké jde pozemky, kde to je

O jaké jde pozemky…. Kde to je…

Jde o pozemek 182/2 vedený jako ovocný sad s ochranou zemědělského půdního fondu (http://bpej.vumop.cz/10501)

Výměra [m2]: 1460

další je 182/1, v katastru nemovitostí vedený jako neplodná půda s cestou a

pozemek 200/2, také neplodná půda

Výměra [m2]: 1729

Cesta, spojující Lešany – Horní resort – sv. Ján, je v katastru zvlášť. V tuto chvíli není důležité kde cesta nyní je přesně, všechny návrhy pracují s úpravami.
Ona to cesta ostatně potřebuje, protože po každém dešti je to méně cesta a o to větší vymleté koryto.

Z horního resortu vede k pozemku přímá, nezpevněná cesta, lemovaná lipovou řadou a těsně před, s výhledem na tento pozemek a do Lešan, je lavička s odpadkovým košem (včetně hezkého upozornění „Uklízejte po svém psovi“) .

Pohled na pozemek 182/2 od Horního resortu
Pohled na pozemek 182/2 od Horního resortu

 

Ze zastávky Nelahozeves – Lešany, (z naší malé návsi, kde se dokonce otočí s problémy i autobus) vedou k tomuto pozemku dvě cesty. Jedna příkrá, ulice Na vršku, a pro jedince o holi rozhodně nepříjemná. V zimě je bez prohrabání sněhu či odstranění náledí neprůjezdná.

pohled ze stanice autobusu Nelahozeves - Lešany
pohled ze stanice autobusu Nelahozeves – Lešany

 

Druhá, ulice Lužická v provedení zámkové dlažby, vede samozřejmě také do kopce, ale je asi tak 1,5x delší a dvojatě se kroutí. Není tak potřeba šněrovat asfaltku, zde stačí větší odhodlání.

ulice Lužická - zámková dlažba
ulice Lužická – zámková dlažba

 

Obě cesty spojuje fakt, že jsou (už zase) v předstádiu dezolátního stavu. Rozpad vozovky i propad zámkové dlažby se jeví jako následek zakončovacích prací při pokládce obecní splaškové kanalizace. Tedy rozhodně časem bude potřeba oprava.
Stav vozovek je tak špatný, že oprava bude dříve, než u nás v ulici dojde k náhradě nezpevněného povrchu.

Pohled z Lešan na pozemek 182/2
Pohled z Lešan na pozemek 182/2

 

Když cestou vyjdete k pozemku, jednoznačně vás nejdříve upoutá připravená energoskříň, jak je jinde vidět u stavebních parcel. Věřím, že je nepravděpodobné, aby skříň patřila ke stavbám na druhé straně ulice, ale také je možné, že papírově neexistuje.

elektro skříň u sadu Višňovka

 

V době, když jsem se do Lešan nastěhoval, dalo se projít zhruba 5-8 metrů daleko od cesty do hloubky pozemku, šlo o koryto po stranách kryté nálety a shora, z pohledu od místa pálení čarodějnic byly hromady a navážka listí, větví… a žel jak to bývá i různých druhů stavebního odpadu a sem tam i přírodně nemístné materiály… Tedy NIC o čem lze aktuálně mluvit jako o sadu a o vhodnosti pro sázení ovocných stromů taky zrovna ne.

Pohled na pozemek 182_2 z místa pálení čarodějnic
Pohled na pozemek 182_2 z místa pálení čarodějnic

 

Možná právě podloží je důvod, proč se aktuálně do koryta nedá vstoupit, ono tam již koryto není… vlastně celý prostor se nyní jeví jako prudší stráň s pokrytím mladistvého náletu po celé ploše.
Když si pak přečtete v katastru nemovitostí, že jde o ovocný sad s ochranou zemědělského půdního fondu, jistě zaváháte. Já tedy zaváhal. Naše obec má ve svém katastru skládek více a už jenom podezření ze vzpomínek, že navážka nebyla zcela biologická, mne nutí k zamyšlení co s tím … Třeba to o podloží je jen ze zlých jazyků a došlo k úklidu.

Každopádně udělat z tohoto místa sad nebo více užívat, značí celý pozemek sanovat…

Zde je nutné připomenout, že pozemek 182/3 a 182/4 jsou sad Višňovka, kde již probíhá údržba, a pruh nad sadem až k polím, včetně kapličky sv. Jana.
Pro tyto prostory zcela podporuji plán komunitní údržby v rukách (budoucího) spolku „Višňovka“, tak jak byl již dříve představen na FB stránkách.

Také je pravděpodobné, že spodní část starého sadu zasahovala až na 182/2, avšak jednoznačně vyhrály v čase nálety.

Dále je zde důležitý pozemek 200/2 (neplodná půda), který v obecním plánu tvoří  součástí zeleného pásu mezi horním Anglickým resortem a Lešany.

Doplňující pozemek 200/6, vedený jako trvalý travní porost

Prostorová dispozice:

Zapuštěná stavba v zadní části pozemku 182/2.
Přední část pozemku před stavbou dvě invalidní stání.
Prostor pro zásahové vozidlo.

182/1 ve spodní části využití pro vjezd do areálu.

200/2 v přízemí povinný počet stání v krytých garážích

  • lékař + sestra + ordinace = 1,5 místa (1 stání pro 3 osoby a 0,5 na ordinaci)
  • byt správce = 1,5 na jednotku
  • další určení počtu míst záleží na rozsahu stavby, např. na „313“ stačí tři místa. (bez ohledu na možnosti parkování okolí – stavající ulice nesmí být zatížené parkováním, je bezpodmínečně nutné ulice využít pouze k příjezdu/odjezdu).

200/2 v patře tvoří  terasovitě provedená expozice zeleně splývající s 182/1 a dohromady prostorově tvoří amfiteár s cestou vedoucí do Horního resortu. Zároveň je trychtýřovitost amfiteátru využita ke sběru vody (a zastavení záplavové vlny).

Expozice vnější otevřené zahrady končí v pozemku 200/6.

Podél pozemku 200/6, 200/2 je nutná výsadba porostu pro vytvoření bariéry mezi otevřenou zahradou (s plánovanou produkcí v amfiteatru) a soukromou zónou  rodinných domů. Výsadba a zvukolamné prvky příčně k ulici Na vršku.
Před stavbou a vjezdem do podzemí, 182/1 ve spodní části (v  části navazující na 200/2) tak vznikne optická zelená bariéra.

Prostorová dispozice - úroveň 1. Patro
Prostorová dispozice – úroveň 1. Patro

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..