Multifunkční objekt „Višňovka“ a jeho energetické zajištění

Multifunkční objekt „Višňovka“ a jeho energetické zajištění

Kombinace dnes již dostupných technologií nám dovoluje uvažovat o stavbě s minimálními náklady na energetický provoz.

Ze směru od horního resortu je stěna stavby zcela pod zemí a nad povrch u přístupové cesty z resortu stavba vystupuje jen výškově nezbytným prostorem pro vstup.
Horní část střechy je plně průhledná s ostrůvky FVE a SOV, které tvoří cíleně stín uvnitř budovy v průběhu dne. Z větší vzdálenosti od resortu se stavba jeví ne více jako skleník.

Z pohledu sadu Višňovka jde o skleníkovou stavbu s terasou, doplňující možnosti sadu/zahrady. Prolnutí prostor … sad Višňovka, skleníková stěna a zeleň pokračuje dál v budově.

Z pohledu pozemku 200/2 je možné dosáhnout jakéhokoliv stavu vnějšího vzhledu, v plánu jsou rozsáhlé terénní úpravy a cesta, aktuálně neplodná půda 182/1, může být vedena botanickou stezkou již na pozemku 200/2.
Jde o slunnou stranu, kde je možné využít akumulace a vytvořit případně zelenou předstěnu z popínavých dřevin.

Nejtěžší výzva je z pohledu z Lešan, kde je příjezdový vchod a průčelí stavby musí zapadat mezi ostatní stavby rodinných domů. V tomto pohledu bude nejvíce viditelného stavebního materiálu a stavba by měla začínat s odstupem od ulice, aby by zajištěný dostatečný prostor pro zásahová vozidla.
Pohled z Lešan a 200/2 je na kaskádovitou/terasovitou stavbu (sběr vody, možnost rychlejšího zarůstání stavby, letní využití, více vstupů do zahrady).

Vnější korpus i přes světelnou propustnost lze postavit z materiálů s dostatečným odporem proti prostupu tepla a vytápění celého objektu by zajišťovala jednotka SOV s vytápěnými podlahami (nízkoteplotní vytápění). Záloha plynovým výměníkem, případně kamna na tuhá paliva s výměníkem, s možností využití štěpky a větvového odpadu v obci (viz plán výsadba energetických dřevin v okolí skládky). (kogenerace od ČEZ?)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..